עבודה סוציאלית - ספריית המקצועות

עבודה סוציאלית - ספריית המקצועות

התחום עוסק בסיוע ליחידים, משפחות, קבוצות וקהילות הנמצאים במצוקה
משוייך ל:
עבודה סוציאלית
עבודה סוציאלית
לימודים באוניברסיטה

המטרה בתחום העבודה הסוציאלית היא לעזור לאנשים הסובלים ממצוקה להתגבר על קשיים ומשברים ולמנוע את החרפתם, למצות את הפוטנציאל שלהם ולהגביר את שליטתם על חייהם ובכך לשפר את איכותם.

 

אופי הלימודים - מה לומדים במהלך תואר בעבודה סוציאלית?

לימודי עבודה סוציאלית נמשכים 3 שנים ומטרתם לערוך לתלמידים היכרות עם מושגי ושאלות היסוד של העבודה הסוציאלית, עם מגוון התחומים שבהם היא עוסקת ועם הגישות והכלים הטיפוליים שבהם נעשה שימוש/ בכך, הלימודים מכשירים את התלמידים לעבודה במגוון רחב של תפקידים בשירותי רווחה שונים.

 

תכנית הלימודים כוללת קורסי מבוא במדעי החברה וההתנהגות (פסיכולוגיה, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, קרימינולוגיה ופסיכופתולוגיה) וכן קורסים בתחומי הרווחה וההתערבות המקצועית בעבודה סוציאלית. קורסים אלה עוסקים בבעיות חברתיות שונות והקשריהן, המבנה ודרכי הפעילות של מערכות רווחה חברתיות, מדיניות וחוקי רווחה, הבסיס התיאורטי והפילוסופי של העבודה הסוציאלית, שיטות התערבות וטיפול ברמת הפרט, הקבוצה והקהילה, דילמות אתיות וערכיות של המקצוע.

 

מלבד הקורסים העיוניים מוקדש חלק נכבד מתכנית הלימודים להתנסות מעשית מודרכת  בסוכנויות, מוסדות וארגוני רווחה שונים ועם אוכלוסיות יעד שונות. באמצעות ההכשרה המעשית מיישמים התלמידים בשטח את הידע התיאורטי ושיטות ההתערבות שנלמדו, רוכשים מיומנויות ונחשפים לאווירת המקצוע.

 

מהות המקצוע - למה ללמוד עבודה סוציאלית?

בדרך כלל מתמחים העובדים הסוציאליים בטיפול בבעיות ספציפיות של אוכלוסיות שונות מכל השכבות – אנשים החיים בתנאי עוני, חסרי בית, מובטלים, אנשים עם מוגבלויות פיזיות, נפשיות והתפתחותיות, ילדים ונוער בסיכון, משפחות במצוקה, קשישים, קורבנות אלימות, עבריינים, מכורים, משפחות שכולות, עולים חדשים, עובדים זרים ועוד.

 

ההתערבות מתבצעת ברמות שונות –  פרטנית, קבוצתית או אף קהילתית ומכוונת לציבור רחב. העובד הסוציאלי עוסק באיסוף מידע על המאפיינים, הקשיים והצרכים המיוחדים של המטופלים, בהערכת יכולותיהם להתמודד, בבחירת דרך הטיפול המתאימה ובמעקב אחר  ביצועה. הטיפול כולל מתן ייעוץ, מידע ותמיכה נפשית, הפנייה לגורמים אחרים שיכולים לסייע למטופל ותיווך ביניהם, סינגור על המטופל בפני גורמים שונים וכן ייעוץ והדרכה למשפחות ולבעלי מקצוע אחרים המעורבים בטיפול. ישנם גם עובדים סוציאליים קליניים העוסקים בטיפול נפשי פרטני או מערכתי (זוגי/משפחתי).

 

בעבודה קהילתית המטרה היא עידוד חברי הקהילה לגילויי יוזמה ופעילות למען הקהילה, חיזוק ופיתוח המנהיגות המקומית ושיפור האוירה ומערכות היחסים. העבודה מבוססת על הכרת הקהילה, התקרבות אל התושבים והשתלבות בתוכם ופעילות משותפת לשיפור ותיאום בין השירותים הקיימים, וכן תכנון ופיתוח שירותים חדשים. העבודה הסוציאלית יכולה להתבצע במשרד או בשטח ויש המשלבים בין השניים. ישנם תחומים המצריכים עבודה גם בשעות לא שגרתיות.

 

העובד הסוציאלי מהווה פעמים רבות חלק מצוות רב-תחומי ועובד בשיתוף פעולה עם בעלי מקצוע אחרים כמו צוות רפואי ופארא-רפואי, פסיכולוגים, מורים ויועצים חינוכיים, וכן עם גורמים חיצוניים המעורבים בטיפול כמו חברות ביטוח, מוסדות שיקום, מערכת המשפט והמשטרה ובני המשפחה של המטופלים. 

 

מקומות עבודה

עובדים סוציאליים יכולים להשתלב במסגרות רבות ושונות, ממשלתיות, ציבוריות ופרטיות, בהתאם לתחום התמחותם. מסגרות אלה כוללות את הלשכות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות, מוסדות ממשלתיים וציבוריים כגון הביטוח הלאומי, שירות המבחן ושירות האימוץ, מוסדות חינוך ופנימיות לילדים ונוער, מוסדות רפואיים (בתי חולים, מרפאות ומכונים), מוסדות לבריאות הנפש, תחנות להתפתחות הילד, מרכזי שיקום, מרכזי גמילה, מרכזי קליטה, מרכזים קהילתיים, בתי סוהר, בתי אבות, מקלטים לנשים מוכות, תחנות ליעוץ זוגי ועוד. כמו כן ניתן לעבוד במחלקות הרווחה בארגונים ומקומות עבודה גדולים. עובדים סוציאליים קליניים יכולים לעבוד גם באופן פרטי, כעצמאיים או במסגרת מכון טיפולי.

 

הכישורים הנדרשים

 • אכפתיות, רצון לסייע ולתרום, אמונה ביכולת לשנות דברים
 • תקשורת בין-אישית טובה, יכולת הקשבה ודיבוב
 • אמפתיה, הבנה, סבלנות ורגישות
 • יכולת ליצור יחסי אמון עם המטופל
 • יכולת לקבל את המטופלים כפי שהם והמנעות מגישה שיפוטית
 • יכולת להתמודד עם עומס רגשי
 • המנעות ממעורבות רגשית ומהזדהות מוגזמת עם המטופל ובעיותיו, ניסיון לנהוג באובייקטיביות תוך הסתמכות על שיקולים מקצועיים
 • יכולת לעמוד בפני מצבים ולקבל החלטות בתנאים של אי ודאות וספק
 • כושר ארגון, אסרטיביות, יוזמה ויכולת לנהל משא ומתן עם גורמים שונים

 

יתרונות וחסרונות של המקצוע

 • עבודה רב-ממדית, תחומי התמחות רבים ומגוונים
 • תחושת עניין ואתגר כתוצאה מהעיסוק במצבים שונים ומורכבים
 • תחושת סיפוק כתוצאה מהיכולת לעזור, לשנות ולהשפיע על חייהם של יחידים ולעיתים גם על תהליכים חברתיים כוללים
 • אפשרות להתקדם לתפקידי ניהול הכוללים גם עיצוב וקביעת מדיניות
 • מפגש עם מצבים ותופעות קשים ולא נעימים בקרב המטופלים
 • התמודדות ממושכת ואינטנסיבית עם המטופלים ובעיותיהם, שלעיתים כרוכה גם באחריות כבדה לגורלם, עלולה להביא לעומס נפשי ושחיקה
 • למרות ההשקעה הרבה, לעיתים רבות היכולת לשנות ולעזור מוגבלת ו/או מצריכה זמן רב, דבר העלול לגרום לתחושת תסכול וחוסר אונים
 • לעיתים יש להתמודד עם חשדנות וחוסר רצון לקבל עזרה ולשתף פעולה מצד אחד, ומצד שני, עם דרישות, תביעות והתנהגות בוטה מצד המטופלים
 •  שכר ממוצע (ניתן להרוויח יותר בעבודה פרטית)

 

מקצועות לימודי קשורים באוניברסיטה

פסיכולוגיה, קרימינולוגיה, שירותי אנוש, ייעוץ חינוכי, הדרכת נוער, אבחון וטיפול בלקויות למידה, טיפול באמנויות, טיפול באמצעות בעלי חיים, הנחיית קבוצות, ניהול בתי אבות

 

האם כדאי ללמוד עבודה סוציאלית?

תחום זה, ככל המקצועות ותחומי הלימודים, דורש בחינה עצמית מעמיקה והכרת מכלול התכונות והנטיות האישיות. לפרטים נוספים בנושא בחירת תחום לימודים מומלץ לפנות למרכז לייעוץ בבחירת מקצוע ומסלול לימודים.

בואו לבקר בספריית המקצועות

ימי קבלה:
יום א' בין השעות: 16:00-12:00. ימים ב' ו- ד' בין השעות: 9.30 – 18.00. יום ה' בין השעות: 9.30 – 13.30
בניין מרכז הסטודנטים ע"ש א. מיטשל, חדר 235
X

לפרטים נוספים >>

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>