פיזיותרפיה - ספריית המקצועות

פיזיותרפיה - ספריית המקצועות

פיזיותרפיה היא מקצוע פרה-רפואי העוסק באבחון, טיפול, שיקום ומניעה של מוגבלויות שונות בתנועה. המטרה היא להביא את המטופל לתפקוד הגופני האופטימלי מבחינתו ובכך לשפר את איכות חייו
משוייך ל:
פיזיותרפיה - ספריית המקצועות
פיזיותרפיה - ספריית המקצועות
לימודים באוניברסיטה

אופי הלימודים - מסלול לימודי פיזיותרפיה

לימודי הפיזיותרפיה הם בני 4 שנים ומטרתם להכשיר את התלמידים לעבודה בתחום. הלימודים מקנים הבנה מעמיקה של מערכות הגוף ופעולתן, יכולת התנועה של האדם והשלכות יכולת זו על תפקודו, זאת תוך התחשבות בצרכיו הרגשיים, הקוגניטיביים והחברתיים.

 

בהתאם לכך משלבת תכנית הלימודים קורסים בפיזיקה, כימיה, מדעי החיים והרפואה (אנטומיה, פיזיולוגיה, פתולוגיה, נוירולוגיה, אורתופדיה, ביומכניקה, ביוכימיה, גנטיקה ועוד), עם קורסים במדעי החברה וההתנהגות (פסיכולוגיה וסוציולוגיה). במקביל ללימודים העיוניים מתקיימים לימודים מעשיים שבמסגרתם נלמדות שיטות אבחון וטיפול בסוגים שונים של מגבלות ואוכלוסיות.

 

השנתיים האחרונות של הלימודים כוללות גם התנסויות קליניות בבתי חולים, מכונים טיפוליים ומרכזי שיקום. במסגרת התנסויות אלה מיישמים התלמידים את הידע התיאורטי שנרכש בקורסים העיוניים, רוכשים מיומנויות טיפול ונחשפים לאווירת המקצוע.

 

מהות המקצוע - למה ללמוד פיזיותרפיה

מגוון האנשים הנזקקים לטיפול פיזיותרפי רחב מאד. מדובר בקבוצות גיל מגוונות, מתינוקות ועד קשישים. גם הגורמים למגבלות שונים ומגוונים ויכולים לנבוע מהפרעות מולדות, איחור בהתפתחות, מחלות, תאונות, ניתוחים, זיקנה, לידה ועוד. סוג נוסף של מטופלים הם אנשים הסובלים מפציעות כתוצאה מפעילותם הפיזית, כמו ספורטאים ורקדנים.

 

עבודת הפיזיותרפיסט כוללת אבחון של הבעיה והערכת המצב התפקודי של המטופל,  קביעת תכנית לשיקום וטיפול על פי מאפייניו וצרכיו היחודיים, הפעלת התכנית וביצוע מעקב והערכה של התקדמות המטופל.

 

מטרת הטיפול היא הפחתת כאבים, הגברת הכח והסיבולת ושיפור או שימור המצב הקיים מבחינת טווח התנועה והקואורדינציה, וזאת באמצעות שימוש במגוון של תרגילים, עזרים ואמצעים. כמו כן כולל הטיפול הדרכה בביצוע פעולות יומיומיות, התאמה של ציוד ועזרים ותרגול השימוש בהם ומתן הדרכה למטופל ומשפחתו להמשך פעילות ומניעה. הטיפול יכול להיות פרטני או קבוצתי, קצר טווח או ממושך, והוא יכול להתבצע במסגרת טיפולית ואף בבית המטופל.

 

היבט נוסף של עבודת הפיזיותרפיסט קשור למניעה - הפיזיותרפיסט עוסק באיתור ובאבחון מוקדם של קבוצות בסיכון, וכן בייעוץ והדרכה בנוגע לדרכים למניעת פגיעות ומוגבלויות בנושאים כמו יציבה נכונה, הכנה ללידה, מניעת כאבי גב, שמירה על שיווי משקל ומניעת נפילות אצל קשישים, בניית עצם וכו'. 

 

העוסקים בסיעוד מהווים בדרך כלל חלק מצוות רב-תחומי ומשתפים פעולה עם בעלי מקצוע אחרים המעורבים בטיפול – רופאים, מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת, פיזיותרפיסטים, תזונאים, טכנאי רנטגן, עובדי מעבדה, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים וכן בני המשפחה של המטופלים.

 

מלבד התחום הטיפולי ניתן לפנות גם לתחומי המינהל, המחקר הרפואי או פיתוח מכשירים ומוצרים רפואיים.

 

עבודת הפיזיותרפיסט מתאפיינת במידה רבה של עצמאות בקביעת הטיפולים הנדרשים וביצועם. עם זאת, הוא מהווה בדרך כלל חלק מצוות רב-תחומי ומשתף פעולה עם בעלי מקצוע אחרים המעורבים בטיפול – צוות רפואי, מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת, עובדים סוציאליים, ספקים, יצרנים וטכנאים של ציוד ועזרים רפואיים, מאמנים באגודות ספורט וכן בני המשפחה של המטופלים.

 

מקומות עבודה

המסגרות בהן עובד הפיזיותרפיסט הן שונות ורבות – בתי חולים, קופות חולים, מכונים טיפוליים ומרכזים שיקומיים, מוסדות סיעודיים, בתי אבות, מוסדות למפגרים, עמותות וארגונים כדוגמת אלי"ן ואקי"ם וכן אגודות ספורט ומועדוני בריאות וכושר. ניתן לעבוד גם באופן פרטי, כעצמאי או במסגרת מכון טיפולי.

 

הכישורים הנדרשים

 • "ידיים טובות"
 • נכונות למגע פיזי עם המטופלים
 • יוזמה, יצירתיות ויכולת להתאים את שיטות הטיפול למאפיינים הייחודיים של כל מטופל
 • יכולת להתייחס לא רק למצבו הגופני של המטופל אלא גם למצבו הרגשי, ליצור קשר  בין-אישי טוב, להרגיע ולעודד
 • אמפתיה, סבלנות ורגישות כלפי המטופל, אך גם אסרטיביות ויכולת להניע אותו  להיות אקטיבי ולבצע את הנדרש ממנו גם אם הדבר כרוך בקשיים
 • התמדה ויכולת להשקיע זמן ומאמץ מבלי לצפות לתוצאות מיידיות ו/או משמעותיות
 • יכולת להתמודד עם עומס רגשי
 • כושר פיזי לצורך הרמה או תמיכה של המטופלים

 

יתרונות וחסרונות של המקצוע

 • עבודה מגוונת ורב-ממדית, ניתן להתפתח לכיוונים שונים
 • תחושת סיפוק כתוצאה מהיכולת לעזור למטופלים 
 • טיפול במקרים שונים ומגוונים וחידושים מתמידים בשיטות הטיפול, דבר היוצר תחושת אתגר ועניין אך גם מצריך התעדכנות שוטפת
 • העבודה מצריכה מאמץ פיזי
 • מפגש עם מצבים ותופעות קשים ולא נעימים בקרב המטופלים
 • למרות ההשקעה הרבה, לעיתים רבות הצלחת הטיפול מוגבלת ו/או מצריכה זמן רב, דבר העלול לגרום לתחושת תסכול
 • התמודדות ממושכת ואינטנסיבית עם מקרים קשים יכולה להביא לעומס נפשי ושחיקה
 • שכר ממוצע (ניתן להרוויח יותר בעבודה פרטית או בשילוב משרות)

 

מקצועות לימוד קשורים באוניברסיטה

ריפוי בעיסוק, רפואה אלטרנטיבית (עיסוי, שיאצו, רפלקסולוגיה), הדרכת ספורט, ספורט טיפולי, רפואה אורטופדית

 

האם כדאי ללמוד פיזיותרפיה?

תחום זה, ככל המקצועות ותחומי הלימודים, דורש בחינה עצמית מעמיקה והכרת מכלול התכונות והנטיות האישיות. לפרטים נוספים בנושא בחירת תחום לימודים מומלץ לפנות למרכז לייעוץ בבחירת מקצוע ומסלול לימודים.

בואו לבקר בספריית המקצועות

ימי קבלה:
יום א' בין השעות: 16:00-12:00. ימים ב' ו- ד' בין השעות: 9.30 – 18.00. יום ה' בין השעות: 9.30 – 13.30
בנין מרכז הסטודנטים ע"ש א. מיטשל, חדר 235
X

לפרטים נוספים >>

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>