סיעוד - ספריית המקצועות

סיעוד - ספריית המקצועות

סיעוד הוא מקצוע פרה-רפואי העוסק בטיפול ובמניעה של מחלות וליקויים גופניים שונים. המטרה היא לסייע למטופלים להתמודד עם בעייתם הרפואית תוך התייחסות למכלול צרכיהם, הגופניים והנפשיים גם יחד
משוייך ל:
סיעוד - ספריית המקצועות
סיעוד - ספריית המקצועות
לימודים באוניברסיטה

אופי הלימודים

לימודי הסיעוד הם בני 4 שנים ומטרתם להציג בפני התלמידים עקרונות, גישות ותהליכים בתחום ולהכשירם לעבודה בשירותי הבריאות השונים.

תכנית הלימודים מתייחסת להיבטים הגופניים, הרגשיים, החברתיים והסביבתיים של בריאות וחולי ולקשר ביניהם. בהתאם לכך היא משלבת קורסים במדעי החיים והרפואה (כימיה, ביוכימיה, אנטומיה, פיזיולוגיה, מיקרוביולוגיה, פרמקולוגיה, פתולוגיה, גנטיקה, אפידמיולוגיה) עם קורסים במדעי החברה וההתנהגות (פסיכולוגיה וסוציולוגיה). כמו כן נלמדים קורסים יחודיים לתחום הסיעוד העוסקים בעקרונות ודרכי טיפול בסוגים שונים של אוכלוסיות ומצבים בריאותיים, בהיבטים אתיים, משפטיים ומנהליים של הסיעוד וכן בהיבטים האנושיים של המקצוע - התמודדות רגשית, מיומנויות בין אישיות ודרכי תקשורת עם החולים ומשפחותיהם.

במקביל ללימודים העיוניים מתקיימת התנסות קלינית מעשית בבתי חולים ובמרפאות בקהילה, בתחומים שונים (מבוגרים, ילדים, נשים, בריאות הנפש, רפואה דחופה). במסגרת זו מתנסים התלמידים בטיפול בחולים בתנאים אמיתיים, ועל ידי כך הם מיישמים את הידע הנלמד בכיתה, לומדים ומתרגלים מיומנויות רפואיות, מתוודעים לתחומי הסיעוד השונים ונחשפים לאווירת המקצוע.

 

 

מהות המקצוע

תחום הסיעוד כולל מגוון תחומים קליניים הנבדלים זה מזה מבחינת סוג המטופלים ו/או אופי ההתערבות הנדרשת. מדובר בתחומים כגון חדר לידה, חדר ניתוח, רפואה דחופה, אונקולוגיה, פסיכיאטריה ועוד, ובקבוצות גיל מגוונות, בעלות סוגים שונים של צרכים בריאותיים (פגים, ילדים, מבוגרים, חולים במחלות שונות).

העיסוק בסיעוד כולל איסוף מידע על המטופל, הערכת מצבו וצרכיו היחודיים, קביעת תכנית לטיפול וביצוע מעקב והערכה של התקדמותו. כמו כן כוללת העבודה פעילות לצד הרופאים,  עריכת בדיקות, הכנת ציוד ועזרים, מתן תרופות וביצוע טיפולים רפואיים שונים.

מלבד הטיפול הקליני פועלים האח/ות במטרה להגביר את יכולתם של המטופלים להתמודד עם הבעיה הרפואית באופן עצמאי ולשפר את איכות חייהם במידת האפשר. בהתאם לכך כוללת העבודה גם מתן מידע וייעוץ לגבי השירותים והטיפולים הרפואיים להם הם זקוקים, הדרכה של המטופלים ובני משפחתם בנוגע ללקיחת תרופות וביצוע פעולות יומיומיות, התאמה של ציוד ועזרים רפואיים ותרגול השימוש בהם והפנייה לגורמים מקצועיים אחרים המעורבים בהמשך הטיפול.

במסגרת העבודה מושם דגש רב גם על סיוע לחולה ומשפחתו במצוקתם הנפשית - לעודד ולהרגיע אותם, להסביר להם את מצב החולה ואופן הטיפול בו ולתמוך בהם בעת משבר.

בתחומים מסויימים עשויה העבודה לכלול גם ביקורי בית לשם מעקב אחר מצב החולה, התרשמות מתפקודו בסביבה הביתית ומתן הטיפולים הדרושים.

 

קיימת גם אפשרות להתפתח לתפקיד של אחות מומחית. אחות כזאת עוברת הכשרה קלינית הכוללת לימודי רפואה והכשרות ליד מיטת החולה על ידי רופאים מומחים, ומאפשרת לה קבלת החלטות עצמאית והאצלת סמכויות ייחודיות שעד כה היו בידי רופאים בלבד. בין הסמכויות: טיפולים כירורגיים, הזמנת ייעוצים רפואיים, החלטה על ביצוע בדיקות וטיפולים.

היבט נוסף של תחום הסיעוד קשור לקידום הבריאות. האח/ות עוסקים באיתור ואבחון מוקדם של קבוצות בסיכון ובייעוץ והדרכה כיצד לשמור על הבריאות ולמנוע מחלות, פגיעות ומוגבלויות.

העוסקים בסיעוד מהווים בדרך כלל חלק מצוות רב-תחומי ומשתפים פעולה עם בעלי מקצוע אחרים המעורבים בטיפול – רופאים ועוזרי רופאים, פראמדיקים, מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת, פיזיותרפיסטים, תזונאים, רוקחים, מרפאים אלטרנטיביים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים ומומחים בטכנולוגיות רפואיות.

מלבד התחום הטיפולי-קליני ניתן לפנות גם למסלולי קריירה נוספים:

מינהל – תפקידי ניהול של אדמיניסטרציה וכח אדם, תיאום הטיפול בין אנשי מקצוע מתחומים שונים ופיתוח מקצועי של צוותים טיפוליים
מחקר רפואי או פיתוח מכשירים ומוצרים רפואיים
הוראה ומחקר במוסדות אקדמיים

 

 

מקומות עבודה

העובדים בתחום הסיעוד מועסקים במגוון של שירותי בריאות ומוסדות רפואיים כמו בתי חולים, קופות חולים ומרפאות, וכן במוסדות שונים הזקוקים לשירותי אח/ות כמו מוסדות סיעודיים ושיקומיים, מוסדות לבריאות הנפש, בתי ספר, בתי אבות, תחנות לבריאות המשפחה, מפעלים ומקומות עבודה גדולים ועוד. ניתן לעבוד גם באופן פרטי.

כמו כן אפשר להשתלב בעבודה במוסדות אקדמיים, מכוני מחקר וארגוני בריאות.

 

 

הכישורים הנדרשים

העיסוק בסיעוד מצריך:

- אנושיות, חמלה, סבלנות ורגישות כלפי החולה ובני משפחתו, יכולת להתייחס לא רק למצבו הגופני של המטופל אלא גם למצבו הרגשי, תוך התחשבות ברצונותיו ושמירה על כבודו

- יכולת עבודה וקבלת החלטות עצמאית תוך הפעלת שיקול דעת

- קור רוח, ערנות, יכולת להגיב למצבים בלתי צפויים ולתפקד במצבי לחץ ועומס

- יכולת להתמודד עם עומס רגשי

- יכולת לעבוד כחלק מצוות

- סדר, ארגון ודייקנות

- בחלק מהעיסוקים – גישה טכנית לצורך הפעלת מכשור וציוד רפואי

- נכונות למגע פיזי עם המטופלים

- נכונות לבצע גם מטלות פחות נעימות

 

 

יתרונות וחסרונות של המקצוע

- עבודה מגוונת ורב-ממדית, שילוב ידע ועשייה במגוון תחומים
- אפשרות להתפתחות מקצועית לתפקידי רוחב שונים ורבים ואף לקידום לתפקידים הכרוכים בניהול, הובלת צוותי עבודה, קבלת החלטות וקביעת מדיניות   
- תחושת סיפוק כתוצאה מהיכולת לעזור למטופלים ולמשפחתם 
- אפשרות לקבלת סמכויות ואחריות, הפעלת שיקול דעת וקבלת החלטות עצמאית
- בטחון תעסוקתי
- אפשרות להשתלב בעבודה גם בחו"ל
- מפגש עם מצבים ותופעות קשים ולא נעימים בקרב המטופלים ובני משפחתם

- התמודדות ממושכת ואינטנסיבית עם מקרים קשים ועם מצבי לחץ יכולה להביא לעומס נפשי ושחיקה

- העבודה מצריכה לעיתים מאמץ פיזי

- עבודה גם בשעות לא שגרתיות, בלילות, חגים ושבתות

- שכר ממוצע (ניתן להרוויח יותר בעבודה פרטית, בשילוב משרות או בעבודת משמרות)

 

 

מקצועות קשורים

פאראמדיק, רפואה, רפואה אלטרנטיבית, ניהול רפואי, תועמלנות רפואית  

 

 

 

 

 

כל הזכויות שמורות למרכז לייעוץ לימודי באוניברסיטת תל אביב ©

בואו לבקר בספריית המקצועות

ימי קבלה:
יום א' בין השעות: 16:00-12:00. ימים ב' ו- ד' בין השעות: 9.30 – 18.00. יום ה' בין השעות: 9.30 – 13.30
בנין מרכז הסטודנטים ע"ש א. מיטשל, חדר 235
X

לפרטים נוספים >>

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>