ייעוץ חינוכי - ספריית המקצועות

ייעוץ חינוכי - ספריית המקצועות

מתן ייעוץ, הכוונה וסיוע לתלמידים, מורים והורים בכל הנוגע לבעיות, התלבטויות ומצבי משבר ולחץ המשפיעים על תפקודם כפרטים ועל תפקוד בית הספר כמערכת כוללת
משוייך ל:
ייעוץ חינוכי - ספריית המקצועות
ייעוץ חינוכי - ספריית המקצועות
לימודים באוניברסיטה

מטרתם של יועצים חינוכיים היא לאפשר לתלמידים לתפקד כראוי, לפתח ולמצות את יכולותיהם החברתיות, הנפשיות, הלימודיות והמקצועיות בצורה הטובה ביותר.

 

אופי הלימודים - מה לומדים במהלך תואר בייעוץ חינוכי?

לימודי הייעוץ החינוכי נמשכים 3 שנים ומטרתם להקנות ידע תיאורטי ומעשי גם יחד. הלימודים כוללים מגוון קורסים בחינוך, פסיכולוגיה וסוציולוגיה העוסקים בתיאוריות התפתחותיות וייעוציות בכלל ובמערכת החינוכית בפרט, גישות ותכניות התערבות עם ילדים ונוער על פי צרכים, מאפיינים ומצבי סיכון שונים.

 

בנוסף ללימודים העיוניים מתקיימת הדרכה אישית וקבוצתית במסגרתה רוכשים התלמידים מיומנויות בסיסיות בהתערבות ייעוצית ובטיפוח "אישיות ייעוצית", עורכים הכרות עם תחומי הייעוץ השונים וחווים התנסות ראשונית בתחום.

 

על מנת לעסוק בייעוץ חינוכי יש צורך בתואר שני ותעודת הוראה לימודי התואר הראשון הינם רק בסיס לרכישת הכשרה בתחום.

 

מהות המקצוע - למה ללמוד ייעוץ חינוכי?

תפקידו של היועץ החינוכי הוא מורכב ובא לידי ביטוי ברמות שונות, הן מבחינת הגורמים הנעזרים בו והן מבחינת אופי הסיוע שהוא מעניק:

היועץ מסייע לתלמידים במגוון בעיות בהן הם נתקלים – לימודיות, חברתיות, משפחתיות ורגשיות. זאת, באמצעות מתן מידע, שיחות או הפנייה לגורמים מקצועיים מחוץ לבית הספר. בדרך כלל הקשר עם התלמיד נוצר בעקבות פניה שלו, של מורה או של הורה המצביעה על בעייה מסויימת, אך לתפקיד היועץ יש גם אופי מניעתי חשוב. עליו לנסות ולאתר בעצמו מצבי סיכון פוטנציאליים במטרה לזהותם בשלב מוקדם ולמנוע את החרפתם.

 

היועץ פועל בשיתוף פעולה הדוק עם גורמים אחרים המעורבים בטיפול בתלמידים. הוא שותף בצוות בין-מקצועי הכולל מורים, אחיות, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, קציני ביקור סדיר ועוד, שתפקידו לדון בבעיות ולקבוע דרכי טיפול. תפקיד היועץ לתאם בין הגורמים השונים החברים בצוות ולעקוב אחר יישום המלצותיהם. מטבע הדברים נמצאים היועצים בקשר שוטף גם עם הורי התלמידים שבבעיותיהם הם מטפלים.

 

כמו כן, יוזם היועץ פעולות חינוך והדרכה שיקנו לתלמידים ולהוריהם כלים, כישורים ומיומנויות התמודדות עם מצבי חיים שונים. הוא מארגן הרצאות וסדנאות בתחומים רלבנטיים כמו בחירת מסלול לימודים, יחסים בין המינים, שימוש בסמים ואלכוהול, אלימות וכו'.

 

במקביל לפעילות עם התלמידים עוסקים היועצים גם בהכוונה וייעוץ להנהלה וצוות המורים בבית הספר. הם מנחים את המורים בתחומים כמו התמודדות עם בעיות חינוכיות שונות ואיתור תלמידים במצבי סיכון ומכשירים אותם להעביר תכניות מניעה שונות. כמו כן, הם חברים בהנהלת בית הספר ומייעצים לה בנוגע לשיפור תהליכים בית-ספריים, התוויית מדיניות ודרכי פעולה ויישומם.

 

בכל התחומים בהם הוא עוסק עבודת היועץ יכולה להתבצע באופן פרטני, קבוצתי או אף מערכתי ומכוון לכלל בית הספר או לציבור ההורים.

 

מקומות עבודה

היועצים החינוכיים משולבים במוסדות חינוך בכל הדרגים, החל בגני ילדים וכלה בבתי ספר תיכוניים. יועצים רבים משלבים את עבודת הייעוץ עם הוראת מקצוע כלשהו או מילוי תפקידים אחרים במערכת החינוכית. גם מסגרות החינוך העל-יסודי, כמו מכינות קדם-אקדמיות, מעסיקות יועצים. בנוסף, ישנם יועצים חינוכיים המשתלבים במסגרות ייעוץ שונות בתחומים של ייעוץ בבחירת מקצוע, טיפול משפחתי וזוגי ועוד.

 

הכישורים הנדרשים

 • היכרות טובה של הבעיות המאפיינות את שכבת הגיל איתה עובדים
 • יכולת להתמודד עם התנהגויות חריגות ועומס רגשי
 • תקשורת בין-אישית טובה, הבנה, סבלנות ורגישות
 • יכולת ליצור יחסי אמון ושיתוף פעולה
 • יושר אישי ומקצועי, הפעלת שיקול דעת ושימוש זהיר במידע שבידי היועץ
 • גילוי מעורבות בחיי בית הספר והקהילה
 • יוזמה, עצמאות ולקיחת אחריות במטרה להוות גורם משפיע בבית הספר
 • התעדכנות שוטפת על מנת לספק לנועצים מידע אמין ומעודכן

 

יתרונות וחסרונות של המקצוע

 • עבודה מגוונת ורב-ממדית
 • תחושת סיפוק, יכולת לעזור ולהשפיע
 • שותפות בתהליכי קבלת החלטות בבית הספר, סיוע בעיצוב מדיניות וביישומה
 • מפגש עם תופעות קשות ומטרידות בקרב התלמידים
 • לעיתים יש להתמודד עם חשדנות של הנועצים וחוסר רצון לקבל סיוע
 • בעיות ותופעות שלא אותרו או שהטיפול בהן נכשל יוצרות תחושות תסכול ואשמה
 • העבודה היא לרוב במשרה חלקית ובהיקף מצומצם, דבר המקשה על מילוי כל המטלות הרבות שמצפים מהיועץ לבצע ועלול ליצור תחושת תסכול ולחץ
 • הנאמנות הכפולה של היועץ כמסייע הן לתלמידים והן לצוות בית הספר יוצרת ניגוד אינטרסים וגוררת יחס דו-ערכי – הערכה ושביעות רצון מתפקודו מול חשדנות וחוסר שיתוף פעולה בשל היותו נציג של הצד השני
 • שכר ממוצע

 

מקצועות לימוד קשורים באוניברסיטה

פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, הנחיית קבוצות, ייעוץ זוגי, משפחתי, לימודי וכו'

 

האם כדאי ללמוד ייעוץ חינוכי?

תחום זה, ככל המקצועות ותחומי הלימודים, דורש בחינה עצמית מעמיקה והכרת מכלול התכונות והנטיות האישיות. לפרטים נוספים בנושא בחירת תחום לימודים מומלץ לפנות למרכז לייעוץ בבחירת מקצוע ומסלול לימודים.

בואו לבקר בספריית המקצועות

ימי קבלה:
יום א' בין השעות: 16:00-12:00. ימים ב' ו- ד' בין השעות: 9.30 – 18.00. יום ה' בין השעות: 9.30 – 13.30
בניין מרכז הסטודנטים ע"ש א. מיטשל, חדר 235
X

לפרטים נוספים >>

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>