ארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום - ספריית המקצועות

ארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום - ספריית המקצועות

הארכיאולוגיה עוסקת בחשיפת העבר ובחקר התפתחות החברה האנושית ותרבותה מראשית הופעתו של האדם בעולם, זאת באמצעות חיפוש, מחקר ופירוש של שרידים חומריים קדומים
משוייך ל:
ארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום - ספריית המקצועות
ארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום - ספריית המקצועות
לימודים באוניברסיטה

הארכיאלוגיה מסייעת לשחזר ולהבין תהליכים ואירועים משמעותיים בתולדות האנושות, לקבוע ציוני דרך היסטוריים וחברתיים ולנתח את יחסי הגומלין בין תרבויות שונות ובין האדם לסביבתו.

 

אופי הלימודים - מסלול לימודי ארכיאולוגיה

לימודי הארכיאולוגיה נמשכים 3 שנים ומטרתם להקנות לתלמידים ידע על תרבויות העולם העתיק (תוך שימת דגש על ארץ ישראל ושכנותיה), מושגי יסוד במחקר ארכיאולוגי והכשרה לעבודת שדה ארכיאולוגית. לצורך כך הם כוללים קורסים בתחום הגיאוגרפיה, גיאולוגיה, אנתרופולוגיה, היסטוריה, אמנות ושפה של התקופות והאיזורים הרלוונטיים וכן קורסי מבוא העוסקים בתחום הארכיאולוגיה, מהותו ושיטות המחקר הנהוגות בו. בשלב מאוחר יותר בוחר כל תלמיד להתמחות בתקופה או באיזור מסויימים. לצד הלימודים העיוניים מתקיימים גם לימודים מעשיים הכוללים השתתפות בסיורים, סקרים ארכיאולוגיים וחפירות לימודיות.

 

מהות המקצוע - למה ללמוד ארכיאולוגיה?

כל ארכיאולוג מתמחה בתקופה כרונולוגית, באיזור או בסוג ממצאים מסויים. העבודה כוללת ביצוע מחקרים וחפירות בשדה, טיפול בממצאים שהתגלו וניתוח שלהם בשיטות מדעיות. זהו מקצוע המשלב למעשה עבודה מעשית בשטח יחד עם מחקר עיוני, שיטות מתוחכמות יחד עם עבודה "שחורה" ופשוטה. בדרך כלל פעילות החפירות יזומה ומבוקרת ומבוססת על תכנון והיערכות מוקדמים, אך לעיתים מתגלים ממצאים במקרה על ידי גורמים שונים ואז מוזעק הארכיאולוג לצורך ייעוץ והערכת מידת חשיבותו הארכיאולוגית של אותו אתר.

 

עבודת הארכיאולוג היא בעיקר עצמאית אך הוא עשוי לשתף פעולה ולהתייעץ עם בעלי מקצוע ומומחים מתחומים אחרים היכולים לסייע לו בניתוח הממצאים. מלבד העיסוק במחקר ארכיאולוגי ניתן לעבוד במוזיאונים, בניהול אוספי העתיקות שלהם  ובארגון והכנת תערוכות, בהדרכת סיורים או בפיקוח על אתרי עתיקות.

 

מקומות עבודה

מרבית הארכיאולוגים מועסקים על ידי גופים ציבוריים כמו רשות העתיקות ורשות הגנים הלאומיים, מוזיאונים ומכוני מחקר באוניברסיטאות. יש העובדים גם באופן פרטי כיועצים ארכיאולוגיים של גופים העוסקים בבניה ופיתוח.

 

הכישורים הנדרשים

 • סבלנות והתמדה
 • סדר וארגון
 • תשומת לב לפרטים ושליטה טובה בשיטות המחקר הארכיאולוגיות וברקע של התקופה הנדונה על מנת לבצע פענוח נכון ומדוייק של הממצאים
 • נכונות לבצע גם עבודה שגרתית ו"שחורה"
 •  כושר פיזי

 

יתרונות וחסרונות של המקצוע

 • עניין, סיפוק והתלהבות הנובעים מחשיפת ממצאים חשובים ומשמעותיים המלמדים על העבר
 • אתגר אינטלקטואלי הכרוך בפענוח הממצאים
 • גיוון כתוצאה מהשילוב של סוגי פעילויות שונים, תקופת החפירות מאפשרת החלפת אוירה ומפגש עם אנשים מכל העולם
 • ביצוע החפירות הארכיאולוגיות כרוך בעבודה פיזית, מונוטונית ובתנאים קשים (חום, לכלוך, שעות עבודה ארוכות)
 • למרות העבודה הרבה והקשה לא תמיד נמצאים ממצאים משמעותיים, והדבר עלול לגרום לתסכול
 • לעיתים עלולים להיווצר עימותים עם גורמים המתנגדים לחפירות או חולקים על פירוש  הממצאים מטעמים דתיים, כלכליים ואף פוליטיים
 • מספר המשרות בתחום מצומצם

 

מקצועות לימוד קשורים באוניברסיטה

אנתרופולוגיה, היסטוריה, גיאוגרפיה, גיאולוגיה, שימור אתרים, רסטורציה

 

האם כדאי ללמוד ארכיאולוגיה?

תחום זה, ככל המקצועות ותחומי הלימודים, דורש בחינה עצמית מעמיקה והכרת מכלול התכונות והנטיות האישיות. לפרטים נוספים בנושא בחירת תחום לימודים מומלץ לפנות למרכז לייעוץ בבחירת מקצוע ומסלול לימודים.

 

 

בואו לבקר בספריית המקצועות

ימי קבלה:
יום א' בין השעות: 16:00-12:00. ימים ב' ו- ד' בין השעות: 9.30 – 18.00. יום ה' בין השעות: 9.30 – 13.30
בניין מרכז הסטודנטים ע"ש א. מיטשל, חדר 235
X

לפרטים נוספים >>

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>