ניהול מצבי חירום ואסון (.M.DM) – תכנית בינלאומית

ניהול מצבי חירום ואסון (.M.DM) – תכנית בינלאומית

 • אודות
 • איך מתקבלים?
 • מבנה התכנית
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 1
מתכונת לימודים: עיוני
סגור לרישום:
תואר שני בניהול מצבי חירום ואסון – תכנית בינלאומית (0150)

 

התואר המוענק:

.M.DM בניהול מצבי חירום ואסון – תכנית בינלאומית

ניהול מצבי חירום ואסון – תכנית בינלאומית
ניהול מצבי חירום ואסון – תכנית בינלאומית

 

 

אנו עדים לאסונות רבים המתרחשים בעולם כתוצאה ממקור טבעי או כתוצאה ממעשה ידי אדם. במהלך שנת 2020 היינו עדים גם למגפת הקורונה שהשפיעה על העולם כולו מבחינה בריאותית, כלכלית, חברתית, פוליטית ועוד. ההיערכות לאירועי חירום ואסון וניהולם היעיל מחייב יישום כלים מדיסציפלינות רבות.

תכנית הלימודים הינה רב-תחומית ותחשוף את הסטודנטים למגוון נושאים הקשורים בניהול מצבי חירום ואסון, לרבות:

 • מניעה והפחתה של סיכונים וההערכות להתממשותם כמצבי חירום ואסון
 • התמודדות ומענה מרמת הפרט ועד לרמה הלאומית והבינלאומית
 • שיקום בעקבות אסון ובנייה מחדש של שגרה וחוסן
 • אחריות וסמכות בשגרה ובחירום של גורמים שלטוניים, מגיבים ראשונים, מערכת הבריאות, רשויות מקומיות וארגוני סיוע
 • קבלת החלטות בתנאי אי-ודאות
 • ועוד

אודות התכנית

 

מצבי חירום ואסון פוקדים אותנו באופן תדיר. לפי המרכז לחקר אסונות (CRED), מדי שנה מתרחשים כ- 400 אסונות ממקור טבעי ועוד אלפי אסונות טכנולוגיים ותאונות מעשה ידי אדם. בין השנים 2000 ו- 2019 מתו ברחבי העולם 1.23 מיליון בני אדם כתוצאה מאסונות ממקור טבעי, כדוגמת רעידות אדמה ביפן, נפאל ותורכיה; הוריקנים בבהאמס ובארה"ב, סופות בהודו, שריפות ענק בקליפורניה ועוד. כ- 4 מיליון נוספים נפצעו, נעקרו מבתיהם או הושפעו בדרך אחרת מאסונות אלה. בנוסף לכך, כתוצאה ממעשי ידי אדם (מכוונים או כתוצאה מרשלנות) נספו או הושפעו רבים נוספים, כמו לדוגמא כתוצאה ממלחמת האזרחים בסוריה, גירוש אוכלוסיית הרוהינגה ממיאנמר, פיצוץ עוצמתי בביירות, פעולות טרור באירופה ועוד. גם מדינת ישראל מתמודדת מאז הקמתה עם מגוון אירועים הנובעים מכוחות הטבע (כדוגמת שטפונות והצפות או ממעשי ידי-אדם (פעולות טרור ומלחמות).

 

על מנת להתמודד ביעילות עם תרחישי החירום השונים, נדרשת תשתית רב-מערכתית, המבוססת על  תיאום בין כלל השחקנים ובעלי הענין מישראל, ולעיתים (כפי שהודגם במשבר הקורונה), אף תיאום ו/או סיוע בין לאומי. קיים צורך חיוני בבניית מאגר של אנשי מקצוע בעלי ידע ומיומנות בניהול מצבי חירום, כמו גם בעלי יכולת לביצוע  מחקר מדעי. זוהי מטרתה העיקרית של התכנית המיועדת להקנות לבוגריה כלים, ידע ומיומנות הנדרשים להובלת ההתמודדות עם מצבי החירום השונים.

תכנית הלימודים הבינלאומית לתואר מוסמך אוניברסיטה בניהול מצבי חירום ואסון (Master of Disaster Management) היא תכנית מקיפה ורב-תחומית המעניקה לבוגריה את היכולת לראייה רחבה ואינטגרטיבית של מגוון ההיבטים הקשורים בניהול מצבי חירום ואסון. זאת ועוד, תכנית הלימודים חרטה על דגלה שילוב של ידע אקדמי-מחקרי עם הידע והניסיון מהשטח של סגל ההוראה. כיתת הלימוד מורכבת מסטודנטים וסטודנטיות המגיעים ממגוון תחומי עיסוק באופן שמעורר את הדיון הכיתתי ותורם תרומה משמעותית לקיומו של שיח מקצועי ואקדמי פורה.

 

התכנית הינה רב-תחומית וייחודית המעניקה לבוגריה:

 • ידע מקצועי ואקדמי
 • הבנה רחבה ומעמיקה בתחומי ההיערכות וניהול מצבי חירום
 • ראיה בינתחומית רחבה  התומכת ביכולת קבלת החלטות ניהוליות
 • מיומנויות וכלים לניהול מקצועי בתחומי החירום והאסון

 

התכנית מעמידה דרישות אקדמיות גבוהות, אך יחד עם זאת תסייע לסטודנטים ותעניק להם תמיכה אקדמית ומנהלית. תכנית הלימודים קיימת בשני מסלולים לבחירה:

 • מסלול מחקרי הכולל עבודת תזה.
 • מסלול עיוני הכולל עבודת גמר כמקובל בבית הספר לבריאות הציבור.   

 

מטרת התכנית

 

הרחבת הידע של הסטודנטים ומתן כלים ומיומנויות בתחומים המשפיעים ומושפעים מאסונות ומצבי חרום. עם סיום לימודיהם, בוגרי התכנית צפויים להיות בעלי יכולת ייחודית לתרום לבניית היערכות ומתן מענה מיטבי למתארי חירום, תוך הכרות עם השותפים האחרים הנוטלים חלק באירועים אלה. התכנית מיועדת לבנות ולפתח דור של מנהיגות שישפיע על תחום ההיערכות והמענה למצבי חירום, הן בגופי השדה והן בקרב קובעי המדיניות ומקבלי ההחלטות.

 

 

סגל התכנית

ראש התכנית:  ד"ר ברוריה עדיני

רכז אקדמי: מר גילי שנהר

מרצי התכנית: ד"ר מורן בודס, פרופ' ליאת לרנר, ד"ר מאיה סימן טוב, ד"ר ברוריה עדיני, ד"ר משה פרחי, פרופ' קולין פרייס, פרופ' דניאל שידלובסקי, ד"ר אינה קובה,  ד"ר זהר רובינשטיין, ד"ר שלומית צוקרמן, ד"ר דניאל בודואן, ד"ר עינב לוי,  מר גילי שנהר, מר חמי פקר, מר איתמר יער.

לייעוץ ולפרטים נוספים

מזכירות התכנית לניהול מצבי חירום ואסון
03-6408021
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>