לימודי בלשנות חישובית לתואר ראשון

לימודי בלשנות חישובית לתואר ראשון

מסלול דו-חוגי במדעי המחשב ובלשנות
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: דו חוגי
סגור לרישום:
תואר ראשון דו-חוגי מובנה בבלשנות ובמדעי המחשב (0368 מסלול 0627)

 

התואר המוענק:

B.Sc בבלשנות ובמדעי המחשב

 

 

בלשנות חישובית
בלשנות חישובית

 

 

לזרוק את המקלדת לפח האשפה של ההיסטוריה

"המהפכה הדיגיטלית משמעותית הרבה יותר מהמצאת הנייר, ואפילו יותר מהמצאת הדפוס". דגלאס אנגלברט, ממציא אמריקאי

 

דמיינו לכם שתוכלו להפעיל את המחשב שלכם בלי עכבר ובלי מקלדת. כל מה שתצטרכו לעשות הוא להגיד לו מה לעשות: מחשב, בוא נכתוב פוסט חדש בפייסבוק. דמיינו שאתם נכנסים למכונית, אומרים לה: בואי ניסע לסבתא, והיא מנווטת לשם. חשבו על תנור, מדיח כלים ומכונת כביסה שבמקום לסובב חוגות ולהתעמק במדריכי המשתמש שלהם, פשוט אומרים להם מה לעשות. חשבו על היום שבו רובוטים כמו R2D2 ו-3CPO מסרטי "מלחמת הכוכבים" ייהפכו למציאות, יוכלו להבין אותנו ואת רגשותינו, ולהיות ידידים נאמנים. בזכות הבלשנות החישובית – אחד מתחומי הטכנולוגיה המבטיחים, המסעירים והצומחים ביותר של זמננו - כל אלה נמצאים בהישג ידינו.

 

כדי להזניק אותנו אל העתיד, לפתח מוצרים חדשים ומהפכניים ולהפוך את המחשבים לאנושיים יותר מאי פעם - תעשיית ההייטק העולמית, מחברות הענק כמו אפל, גוגל ומיקרוסופט, ועד הסטארטאפים הצעירים ופורצי הדרך, מבקשים ללמד את המכונות להבין את שפת בני האדם - ולדבר בה באופן שוטף. כבר עכשיו, הסלולרי נהפך ממכשיר טלפון לעוזרת אישית חכמה, סירי, שמדברת איתנו ממש כמו חברה טובה, אבל גם יודעת את התשובה לכל שאלה; מסמכים מתורגמים משפה אחת לאחרת תוך שניות ספורות, ובאיכות גבוהה; מנועי חיפוש מנחשים את הרצונות שלנו אחרי שהקלדנו שתיים או שלוש אותיות; אתרי אינטרנט מציעים לנו להקשיב לשירים חדשים, לאחר שזיהו את הטעם המוזיקלי שלנו; ואלגוריתמים מתוחכמים סורקים מיליוני מיילים והודעות ברשתות החברתיות, כדי להבין מה מסתתר בין השורות. את הבסיס לכל זה תלמדו בלימודי בלשנות חישובית באוניברסיטת תל אביב.

 

איך גוגל יודע על מה אנחנו חושבים?

הבלשנות החישובית היא כלי בסיסי בדרך אל הבינה המלאכותית - ומבקשת לפתח כלים חישוביים להתמודדות עם שפה טבעית, כדי שגם מחשבים יוכלו להבין אותה. מאז פיתוח המחשב הראשון, האתגר שלנו הוא איך להסביר למכונה מה אנחנו רוצים - ואיך ללמד אותה לענות לנו בדרך מועילה. אחרי אינספור שפות תכנות, הגיע הזמן שהמחשבים יבינו אותנו ישירות, בלי תרגום ותיווך - אך כדי שנוכל לעשות זאת, אנחנו צריכים להבין את המבנה הלוגי והחישובי של שפה טבעית.

 

ידע זה מאפשר לנו ללמד את המחשבים איך לזהות דיבור, ולהבין אותו; לתרגם מסמכים באופן אוטומטי אך גם מושכל ואינטליגנטי, תלוי הקשר; לנהל איתנו דיאלוג ישיר, בשפת בני אנוש ולא מחשבים; לנתח מסמכים ולהבין אותם - כולל את מה שנכתב בין השורות; ולהגיש לנו את המידע הרלוונטי ביותר בעת חיפוש בתוך הר של מידע. כך, כשאנחנו מתחילים להקליד מילים במנוע החיפוש של גוגל, האלגוריתמים שלה מזהים מבנים של משפטים שמוכרים להם כבר, ויודעים בסבירות גבוהה מה אנחנו מחפשים – וכיצד לכוון אותנו לשם.

 

בשל הקשר ההדוק בין הבלשנות החישובית לתחום המחשוב, ההתכנית לבלשנות חישובית באוניברסיטת תל אביב משלבת לימודי בלשנות יחד עם מדעי המחשב. התוכנית הדו-חוגית מואצת ביחס לתוכנית הרגילה בחוג, ומובילה את התלמיד במהירות לקורסים מתקדמים בבלשנות פורמלית. כבוגרי תואר ראשון בבלשנות חישובית, תחזיקו בידע שהוא מצרך מבוקש מאוד בכל ענפי ההייטק, וכן בכלי תקשורת ומדיה אחרים, בארגוני מחקר וכמובן גם באקדמיה.

לייעוץ ולפרטים נוספים

דר' רוני קציר
ימי קבלה:
בתיאום מראש
מזכירות החוג: גב' רותי זוסמן
ימי קבלה:
א', ג', ד', ה' 13:00-09:00 ; יום ב' 15:00-09:00
בניין ווב, חדר 405
03-6409685
X

לפרטים נוספים >>

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>