לימודי ארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום תואר ראשון

לימודי ארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום תואר ראשון

מהו מקור התרבות האנושית? מי האנשים ומהן התרבויות שחיו כאן לפנינו? שילוב מיוחד של תיאוריה, פרקטיקה וחפירות ארכיאולוגיות
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מסלולי הלימוד
  • תעסוקה
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: חד/דו חוגי
סגור לרישום:
ארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום (0671)
ארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום - סמסטר ב' (0671)

 

התואר המוענק:

B.A בארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום

לימודי ארכיאולוגיה תואר ראשון
ארכיאולוגיה תואר ראשון

המדריך לחופר המתחיל

"הנביא הטוב ביותר של העתיד הוא העבר"הלורד ביירון

 

רציתם פעם לנסוע במכונת זמן? עד כמה,אם בכלל, ניתן לגלות על העבר כשאנחנו בעצם בהווה? אם תמיד חשבתם שקפיצה קטנה לעבר יכולה לשפוך אור גדול על ההווה, החוג לארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום מזמין אתכם לחזור לנקודה שבה הכל התחיל. יחד נצא למסע אל עברו של המין האנושי ואל תרבויות מפוארות שחלפו, אך לא נשכחו. נחזור אחורה בזמן, אבל לא נלך רחוק מדי: ארץ ישראל והמזרח התיכון הם מהאזורים העשירים ביותר בעולם בשרידי תרבויות קדומות ובאתרים ארכיאולוגיים המלמדים על אורח חייהם, פועלם ותפישות עולמם של בני האדם שחיו כאן בעבר.

 

מתי נשא האדם את ראשו אל השמים והחליט ששם מתגוררים האלים? ומתי התפתחה האמונה באל אחד? איך הומצאה החקלאות? ומה אכלו אבותינו בתקופת התנ"ך? איך נראו הבתים שלהם, והיכן נבנתה העיר הראשונה? מה היו הדברים הראשונים שבני האדם העלו על הכתב? האם קודמינו באמת לבשו בגדים? האם חיו בחברה שיוויונית? מה הם אכלו? ויותר מכל, על מה הם חשבו? עד כמה הם היו דומים לנו ועד כמה השתנינו מאז?

 

אם אתם רוצים לחפש את התשובה לכל השאלות האלה, הפשילו שרוולים והצטרפו לחפירות הארכיאולוגיות  וללימודי ארכיאולוגיה. ככל שתעמיקו לחפור תחשפו במו ידיכם עוד שכבה ארכיאולוגית ועוד תקופה אנושית קדומה; עוד שרידים של בית עשירים, רחוב עירוני הומה, בית תפילה; סננו את החול ותגלו ממצאים יקרים מפז – צלחת שממנה אכלו לפני 3,000 שנה, פיסת בגד צבועה, כלי איפור ששימש נערה שהתהלכה כאן שנים רבות לפני הספירה, ומטבעות הנושאים דיוקן של מלך שעד כה רק קראתם עליו בתנ"ך או בספרי ההיסטוריה.

 

בעזרת השרידים שאנחנו מעלים מתוך האדמה, באפשרותנו לשחזר את עולמם ואת תרבותם של בני אדם קדומים וכך גם להבין טוב יותר את העולם המודרני. בזכות ההתעמקות בעבר, אנחנו יכולים לעקוב אחרי הופעתן, התגבשותן והתפשטותן של תופעות חשובות הנתפשות כחלק מטבע האדם, כמו דת ואמונה, אלימות, טריטוריאליות, שיתוף פעולה, שימוש באש, שימור והעברה של ידע, זהות אישית וקבוצתית, שינויים טכנולוגיים, מעמד חברתי ועוד.

 

בעקבות הממצאים שעוד לא חשפנו - לימודי ארכיאולוגיה

בואו להכיר את המשפחה

במסגרת תואר ראשון בארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום באוניברסיטת תל אביב, תוכלו לחקור את כל מעשיהם, אמונותיהם ומחשבותיהם של אבותינו הקדומים: יחסם לחיים ולמוות, שיטות חקלאות וייצור מזון, התפתחות הדתות השונות, מלחמה ושלום, חורבן ונטישה של יישובים, הולדת האדריכלות, חשיבותם של סמלים ומיתוסים, תהליכי ריבוד חברתי, תולדות המלוכה, המצאת הכתב, הבנקאות והרפואה, ועוד ועוד.

 

החוג עומד בחזית המחקר הארכיאולוגי, ההיסטורי והבלשני המודרני. כאן, בלימודי ארכיאולוגיה, תמצאו מגוון רחב של קורסים שיעזרו לכם לחקור ולהבין את כל תחומי החיים שהיו כאן פעם - הארכיאולוגיה של הסביבה (חי, צומח, שינויי אקלים והשפעתם על האדם, ביות צמחים ובעלי חיים), הארכיאולוגיה וחקר המקרא (תולדות ירושלים, ראשית ישראל, ארכיאולוגיה ומקרא ועוד), הארכיאולוגיה של האדם הקדמון ושל התקופות הקלאסיות, כמו גם כל מה שקשור לתרבויות מצרים, אנטוליה ומסופוטמיה. במסגרת לימודי ארכיאולוגיה תוכלו גם להתנסות בעבודת מעבדה, בניתוח ממצאים וניתוח טקסטים, ואף לקחת חלק פעיל ומרכזי בחפירות ארכיאולוגיות באתרים מתקופות שונות.

 

תלמידים המעוניינים בכך יכולים לבחור במסלול ייחודי ללימודי ארכיאולוגיה המקנה עם סיומה מכתב הסמכה של "ארכיאולוג חופר" הנלווה לתעודת הבוגר, ומוכר על ידי רשות העתיקות והמוסדות האקדמיים האחרים כסמך לניהול חפירות וסקרים ארכיאולוגיים.

 

מבין הסטודנטים שלנו:

דן ינוביץ' | שנת לידה: 1986 | עיר: חולון

הכל מתחיל כאן: ההתחלה שלי

החלום שלי הוא לייצג את ישראל בשליחות דיפלומטית. מדע המדינה הוא מקצוע שמעניק כלים טובים להתמודד עם האתגרים בתפקיד מסוג זה, ואילו לימודי ההיסטוריה והארכיאולוגיה עולות בקנה אחד עם העיסוק שלי כמורה דרך ומעשירים אותי אינטלקטואלית

לייעוץ ולפרטים נוספים

ראש החוג, פרופ' יובל גדות
מזכירת סטודנטים: נדין רשף
ימי קבלה:
ימים א', ב', ד' 09:30 - 12:30; ימים ב' ו- ד' 14.00 - 15:00
בניין גילמן, חדר 226
03-6409703
מה לשלב עם ארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום?
צירופים דו-חוגיים אפשריים
x
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>