לימודי אפריקה תואר ראשון

לימודי אפריקה תואר ראשון

תכנית בין-אוניברסיטאית מגוונת ומאתגרת במסגרת החוג להיסטוריה של המזה"ת ואפריקה
משוייך ל:
  • אודות
  • תנאי קבלה
  • לוח זמנים
  • מבנה התכנית
  • תשלום שכ"ל
  • תעסוקה
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: דו חוגי
פתוח לרישום:
תואר ראשון בלימודי אפריקה (0693)
לימודי אפריקה - סמסטר ב' (0693)

 

התואר המוענק:

B.A בלימודי אפריקה בתכנית הבין-אוניברסיטאית

לימודי אפריקה תואר ראשון
לימודי אפריקה תואר ראשון

מכאן הגענו. האם לכאן אנחנו גם הולכים?

"אירופה התעשרה מכיוון שניצלה את אפריקה; והאפריקאים יודעים זאת". דזמונד טוטו 

 

הידעתם? לפי ממצאים ארכיאולוגיים רבים, אפריקה היא ערש הולדתו של המין האנושי. אפריקה, היבשת הענקית, תופסת 20% משטח היבשה של כדור הארץ כולו: בה נולדו הציוויליזציות העתיקות של מצרים וקרתגו כבר לפני אלפי שנים, והתקיימו בה ממלכות ותרבויות שבטיות לאורך אלפי שנים. זוהי יבשת שסבלה ניצול נורא וכיבוש אכזרי במשך מאות בשנים, ובשנים האחרונים מחזירה לעצמה את עצמאותה, בתהליך רווי מהמורות ומכשולים – אך היא מביטה קדימה, בדרכה להיות יבשת העתיד.

 

הגישות האקדמיות המסורתיות במדעי החברה והרוח התפתחו בעיקר בארה"ב ובאירופה - והמחקר העכשווי על אפריקה, הכולל מחקר רב המתבצע בתוך היבשת,  עוזר לעדכן אותן ולהתאימן לרוח הזמן, כדי לקבל תמונה שלמה יותר של העולם. בישראל בפרט, ללימודי אפריקה יש חשיבות רבה – בזכות קרבתה לאפריקה והעובדה שרבים מתושביה הם יוצאי אפריקה, כמו גם לאור הגעתם של פליטים רבים מהיבשת לישראל בשנים האחרונות. כל אלה הופכים את ההיכרות עם היבשת ואת הידע על אפריקה לחיוני. כיום, רבים רואים באפריקה את היבשת של המאה ה-21, ועל כן קשה יהיה להבין באמת את העולם בו אנו חיים, מבלי להבין את החברה ואת התרבות האפריקאית.

מגלים את אפריקה

מסע בין תרבויות – ובין אוניברסיטאות

אם אתם מבקשים לחקור יבשת רבת פנים זאת, על ההיסטוריה המורכבת והמרתקת  שלה; אם מגוון התרבויות והדתות בה מרתק אתכם; ואם אתם רוצים להצטרף למסע של אפריקה אל פיתוח כלכלי וחברתי, ואל עתיד טוב יותר – הצטרפו לתכנית הבין-אוניברסיטאית לתואר ראשון בלימודי אפריקה. בתכנית זאת תוכלו ללמוד לעומק תהליכים היסטוריים, פוליטיים חברתיים וכלכליים ביבשת, וגם לפתח מיומנויות לחקר חברות ותרבויות אפריקאיות.

 

זוהי תכנית ראשונה מסוגה, המאפשרת לכם ללמוד קורסים בנושאי אפריקה בכמה אוניברסיטאות, שאחת מהן תהיה אוניברסיטת האם שלכם: אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן גוריון בנגב והאוניברסיטה הפתוחה. שיתוף הפעולה בין מוסדות הלימוד מרחיב את האפשרויות ומעשיר את תכנית הלימודים. כבוגרי התכנית, תקבלו תואר בוגר בלימודי אפריקה בתכנית הבין-אוניברסיטאית, מאוניברסיטת האם שלכם.

 

הלימודים לתואר ראשון בלימודי אפריקה מאפשרים לכם לשלב לימודים בתחום עניין נוסף, ומתקיימים במסלול דו-חוגי. כך, תוכלו להירשם לתכנית זו, ובמקביל גם לתכנית לימודים אחרת באוניברסיטת תל אביב - כמו היסטוריה, כלכלה, מדע המדינה, המזרח התיכון, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה ועוד. בכל שנה זוכים סטודנטים רבים בחוג במלגות ובמענקים מיוחדים לעידוד התנדבות באפריקה ובקרב אוכלוסיות אפריקאיות בישראל. כבוגרי החוג, תוכלו לפתח קריירה במוסדות מחקר והוראה בישראל ובעולם המערבי, בחברות עם קשרים מסחריים עם אפריקה ובגופי סיוע ישראלים ובינלאומיים - וכך להיעזר בכל הידע והכלים שצברתם אצלנו, כדי לקדם את היבשת לעתיד טוב יותר.

 

מלגות

בכל שנה החוג מעניק מספר רב של מלגות ביניהן: מלגות לתלמידים חדשים בעלי ציון התאמה גבוה במיוחד, מלגות הצטיינות לתלמידי שנים ב' ו-ג' ומענקים מיוחדים לעידוד התנדבות באפריקה ובקרב אוכלוסיות אפריקאיות בישראל.

 

לבדיקת זכאות למענק הצטיינות»

 

קבלה ללימודי אפריקה ללא פסיכומטרי

לייעוץ ולפרטים נוספים

ראשת החוג למזרח תיכון ואפריקה: ד"ר נורית צפריר
ראשת התכנית ללימודי אפריקה: ד”ר אירית בק
יועצת התכנית: עדי קראוט-אדלר
מזכירות התכנית : ענת גרוספייס
שעות קבלה:
א', ב', ד' 10:00-13:00, ה' 10:00-14:00
מזכירות התכנית: ענת גרוס
ימי קבלה:
א', ב', ד' 10:00-13:00, ה' 10:14:00
בניין גילמן חדר 429
03-6409450
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive