לימודי תרבות ערבית-יהודית במסגרת החוג לספרות

לימודי תרבות ערבית-יהודית במסגרת החוג לספרות

תכנית בין אוניברסיטאית
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מבנה התכנית
  • תעסוקה
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: דו חוגי
פתוח לרישום:
התכנית ללימודי תרבות ערבית-יהודית במסגרת החוג לספרות (1681)

 

התואר המוענק:

B.A בתרבות ערבית יהודית

התכנית ללימודי תרבות ערבית-יהודית
התכנית ללימודי תרבות ערבית-יהודית

ממזרח תזרח השמש

בתכנית ללימודי תרבות ערבית-יהודית לומדים הסטודנטים על אלף שנים של יצירה יהודית בעולם הערבי, בעברית ובערבית ובתרגום, על רגעי המפגש ההיסטורי בין יהודים לערבים, ועל האפשרות לחשוב את החיבור הערבי-יהודי כמפתח לעתיד.

אנחנו נעים מן הרגעים שבהם הפכה הערבית הפכה לשפה יהודית, בלשונם של ר' סעדיה גאון והרמב"ם, ומשוררים כר' יהודה הלוי, ר' שלם שבזי ור' דוד בוזגלו, ועד לזמנים של יצירה פלסטינית בעברית, בעטם של אנטון שמאס, סייד קשוע ואחרים.

הסטודנטים שלנו מוזמנים ללמוד ערבית בסביבה תרבותית תוססת, ולהכיר את העברית כשפה מזרחית, ולהתמצא במרחב הדו-לשוני הערבי-עברי. הם מוזמנים ללמוד על צורות חיים משותפות, בעלות פוטנציאל מהפכני בחיי התרבות.

העברית והערבית הן כאחיות קרובות ורחוקות, וכך גם המפגש בין היהדות לאסלאם. אנחנו ששים ללמוד וליצור בצוותא פרספקטיבות עתידיות על העבר היהודי-ערבי. מתוך מחשבה משותפת על התרבות הערבית-היהודית, הספרות המזרחית והיצירה הפלסטינית, אנחנו מעמידים אותם יחד ובנפרד כנושאים גדולים למחקר, שהוא רב משמעות דווקא בימינו.

במסגרת זו אנו שואלים: מהם המקורות של התרבות הערבית-יהודית? מה בין הכתיבה הרבנית ובין שירת החשק והפיוט? כיצד עשויה להתחדש היום מסורת זו בשירה המזרחית ובספרות הפלסטינית?

ובאופן כללי, אנחנו שואלים איך תרבויות מתפתחות לאורך ההיסטוריה? איך הן משפיעות ומושפעות מתרבויות אחרות? מהם הנושאים התרבותיים והאנושיים החשובים ביותר כיום במזרח התיכון? איך אנחנו יכולים לנווט את התרבויות שלנו דרך שאלות חדשות?

אם נושאים אלה מעניינים אתכם וקרובים לליבכם, אנו מזמינים אתכם לתכנית חדשה מסוגה: התכנית ללימודי תרבות ערבית-יהודית לתואר ראשון, המוקמת בחוג לספרות כתכנית בין-אוניברסיטאית, בשיתוף אוניברסיטת בן גוריון שבנגב ובתמיכת קרן מדעי הרוח של יד הנדיב בירושלים.

 

מה מסתתר בין השורות?

התכנית החדשה מתמקדת במקצועות השפה, הספרות, ההיסטוריה וההגות של יהודים בני ארצות האיסלאם דוברי הערבית מן האלף האחרון. התכנית משלבת לימודי שפה ערבית ספרותית עם היכרות נרחבת עם הערבית-היהודית הקלאסית.

בנוסף לאלו, התכנית מציעה מכלול תיאורטי ומעשי של כלים ומיומנויות לחקירה ויצירה של תרבות מקומית בערבית ובעברית.

בוגרי התוכנית ייהנו בשוק התעסוקה מהיתרונות שיעניקו להם לימודי הערבית והתרבות המזרחית, בתחומי ההוראה, בתחומי התקשורת והעיתונות, בתחומי היצירה והעריכה, ובתחומי העבודה בעמותות ובשירות הציבורי.

זו התכנית הראשונה בארץ שבה יתאפשר לכם להיכנס לתחומה של תרבות מרתקת, כזו שלא נידונה עד כה בריכוז ובמיקוד הראויים לה. לצד שיעורי מבוא בהיסטוריה, בספרות ובהגות, תוזמנו למפגש בין פיוט, שירת חשק, הלכה, קבלה, מדרש ופילוסופיה, כפי שנוצרו על ידי יהודי העולם המוסלמי. התכנית גם תציע שיעורים וסמינרים לשאלת הכתיבה הערבית-יהודית בעת החדשה ובפרט לספרות והשירה המזרחית בדורות האחרונים. היא אף תעמוד היטב על זיקתה של התרבות לגופי המסורת היהודית ולספרות החול הערבית.

לצד חדשנותה הדיסציפלינרית מבקשת התכנית להציע גם מערך תיאורטי ומתודולוגי חדשני המשיב באופן רב-ערכי לשאלות מרכזיות במדעי הרוח בישראל: שאלת החילון והדיאלקטיקה של המסורת, הזיקות בין יהדות לאסלאם, היחסים בין עברית לערבית ועוד.

במילים אחרות, בוגרי התכנית יכולים לנתח את העבר כדי להבין איך הגענו עד הלום, וכן לתרום לעיצוב עתיד תרבותי אנושי טוב יותר.

 

מלגות

התכנית תציע מלגות ומענקי לימוד למועמדים ולתלמידים מצטיינים.

לבדיקת זכאות למענק הצטיינות >>

 

 

תעודת הוראה במקביל ללימודי תואר ראשון >>

לייעוץ ולפרטים נוספים

יועץ אקדמי: ד"ר אלמוג בהר
יועץ אקדמי: ד"ר מנאר מח'ול
עוזרת מינהלית: מיקה שחר
מזכירת תלמידים: חוה שמואלי-רוזנברג
ימי קבלה:
ימים א' ג' ד' 10:00-13:30 יום ב' 10:00-15:00
בניין גילמן חדר 358
03-6409689 03-6409502
מה לשלב עם תרבות ערבית-יהודית במסגרת החוג לספרות?
צירופים דו-חוגיים אפשריים
x
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>