לימודי תרבות ערבית-יהודית במסגרת החוג לספרות תואר ראשון

לימודי תרבות ערבית-יהודית במסגרת החוג לספרות תואר ראשון

תכנית בין אוניברסיטאית לתואר ראשון
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מבנה התכנית
  • תעסוקה
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: דו חוגי
סגור לרישום:
התכנית ללימודי תרבות ערבית-יהודית במסגרת החוג לספרות (1681)

 

התואר המוענק:

B.A בתרבות ערבית יהודית

התכנית ללימודי תרבות ערבית-יהודית
התכנית ללימודי תרבות ערבית-יהודית

ממזרח תזרח השמש

מאז שלמה אבן גבירול ויהודה הלוי ועד ר' דוד בוזגלו, ארז ביטון והשירה המזרחית החדשה מהווים השפה, הספרות, ההיסטוריה וההגות של יהודים תושבי ארצות האיסלאם, דוברי הערבית מן האלף האחרון, נושאים גדולים למחקר, הזוכים כעת בתוקף חדש לנוכח התמורות החברתיות והתרבותיות בישראל.

במסגרת זו אנו שואלים: מהם המקורות של התרבות הערבית-יהודית? מה בין הכתיבה הרבנית ובין שירת החשק והפיוט? כיצד עשויה להתחדש היום מסורת זו בשירה המזרחית ובספרות הפלסטינית?

אם נושאים אלה מעניינים אתכם וקרובים לליבכם, אנו מזמינים אתכם לתכנית חדשה מסוגה: התכנית ללימודי תרבות ערבית-יהודית לתואר ראשון, המוקמת בחוג לספרות כתכנית בין-אוניברסיטאית, בשיתוף אוניברסיטת בן גוריון שבנגב ובתמיכת קרן מדעי הרוח של יד הנדיב בירושלים.

 

מה מסתתר בין השורות?

התכנית החדשה מתמקדת במקצועות השפה, הספרות, ההיסטוריה וההגות של יהודים תושבי ארצות האיסלאם דוברי הערבית מן האלף האחרון. התכנית משלבת לימודי שפה ערבית ספרותית עם היכרות נרחבת עם הערבית-היהודית הקלאסית.

זו התכנית הראשונה בארץ שבה יתאפשר לכם להיכנס לתחומה של תרבות מרתקת, כזו שלא נידונה עד כה בריכוז ובמיקוד הראויים לה. לצד שיעורי מבוא בהיסטוריה, בספרות ובהגות, תוזמנו למפגש בין פיוט, שירת חשק, הלכה, קבלה, מדרש ופילוסופיה, כפי שנוצרו על ידי יהודי העולם המוסלמי. התכנית גם תציע שיעורים וסמינרים לשאלת הכתיבה הערבית-יהודית בעת החדשה ובפרט לספרות והשירה המזרחית בדורות האחרונים. היא אף תעמוד היטב על זיקתה של התרבות לגופי המסורת היהודית ולספרות החול הערבית.

לצד חדשנותה הדיסציפלינרית מבקשת התכנית להציע גם מערך תיאורטי ומתודולוגי חדשני המשיב באופן רב-ערכי לשאלות מרכזיות במדעי הרוח בישראל: שאלת החילון והדיאלקטיקה של המסורת, הזיקות בין יהדות לאסלאם, היחסים בין עברית לערבית ועוד.

 

 

 

מלגות

התכנית תציע מלגות ומענקי לימוד למועמדים ולתלמידים מצטיינים.

לבדיקת זכאות למענק הצטיינות >>

 

 

תעודת הוראה במקביל ללימודי תואר ראשון >>

לייעוץ ולפרטים נוספים

יועץ אקדמי: פרופ' גלילי שחר
יועץ אקדמי: ד"ר אלמוג בהר
עוזרת מינהלית: מיקה שחר
מזכירת תלמידים: חוה שמואלי-רוזנברג
ימי קבלה:
ימים א' ג' ד' 10:00-13:30 יום ב' 10:00-15:00
בניין גילמן חדר 358
03-6409689 03-6409502
מה לשלב עם תרבות ערבית-יהודית במסגרת החוג לספרות תואר ראשון?
צירופים דו-חוגיים אפשריים
x
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive