לימודי גיאוגרפיה וסביבת האדם תואר ראשון

לימודי גיאוגרפיה וסביבת האדם תואר ראשון

גיאו-אינפורמטיקה, אקלים ומשאבי מים וקרקע, עיר סביבה ותכנון במסגרת ביה"ס למדעי כדור הארץ
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מסלולי הלימוד
  • תעסוקה
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: דו חוגי
פתוח לרישום:
גיאוגרפיה וסביבת האדם - סמסטר ב' (0349)
גיאוגרפיה וסביבת האדם תואר ראשון
גיאוגרפיה וסביבת האדם תואר ראשון

מתכנסים לערים ונוטשים את המרחבים 

 

"הכל קשור להכל, אבל דברים קרובים קשורים יותר מדברים רחוקים". וואלדו טובלר, מתוך החוק הראשון של הגיאוגרפיה.

 

הידעת? החל מ-2007 יותר ממחצית אוכלוסיית העולם גרה בערים (3.3 מיליארד) והצפי הוא שעד 2050 שיעור זה יגיע ל 70% - 6 מתוך 9 מיליארד. חלק גדול מאותה אוכלוסיה יתגורר בערי ענק שיימנו מעל 20 מיליון תושבים, ואזורי הערים יגיעו לגודל של כ-80 מיליון תושבים – יותר מפי עשר מאוכלוסיית ישראל יחד.

מציאת מזון, אנרגיה ומגורים לתושבי כדוה"א תהפוך לאתגר עולמי לא רק במדינות שכיום מגדירים אותן כ"מתפתחות". לכן, אם לא נפעל בהתאם במהירות יש חשש שעד 2050 ערים יוצפו בגלל עליית פני הים וכחלק משינוי אקלימי, הצפוי להביא איתו מזג אויר קיצוני ואתגרים לא קטנים של הסתגלות. מול כל האתגרים האלה עולה ההבנה  בצורך לשמור על הסביבה ובעיקר לאמץ את עקרונות הקיימות. לכן נדרשת הבנה של התהליכים הסבוכים הקושרים בין האדם לסביבתו.

 

אם אתם רוצים להכיר ולהבין את האתגרים העצומים שבפניהם עומדת החברה האנושית, לימודי גיאוגרפיה הם בשבילכם. הלימודים בחוג לגיאוגרפיה וסביבת האדם מתמקדים בקשר שבין האדם לסביבתו ובהתמודדות עם האתגרים החברתיים, העירוניים והכלכליים הניצבים בפני החברה. לצורך זה, כוללים הלימודים בגיאוגרפיה וסביבת האדם שימוש בכלים מתקדמים כמו חישה מרחוק בעזרת לווינים ושימוש במערכות מידע גיאוגרפיות לאיסוף נתונים במאגרי מידע גדולים (Big Data) לצד לימוד והבנה של מערכות כדור הארץ כולל מערכות האקלים, הקרקע והמים והקשרים בינהם וכן קשרי הגומלין של מערכות אלו עם המערכת האנושית.    

 

 

 

בעקבות הערים שעוד לא בנינו - לימודי גיאוגרפיה וסביבת האדם

 

לימודי התואר הראשון נועדו להקנות לתלמידים היכרות מעמיקה והבנה של סביבת האדם על היבטיה הפיזיים והאנושיים, התהליכים הבונים אותה וביטוים במרחב, תוך שימוש בכלים גיאוגרפיים מתקדמים. את לימודי התואר הראשון ניתן ללמוד במתכונת חד או דו-חוגית. משך הלימודים הוא שלוש שנים עם אפשרות להמשיך ללימודי תואר שני באחד המסלולים הקיימים בתואר השני.

לימודי התואר ראשון כוללים סיורים בשטח להיכרות בלתי-אמצעית עם התופעות הנלמדות במסגרת הקורסים השונים.

להלן פירוט תחומי הידע הנלמדים במסגרת התואר הראשון:

גיאו-אינפורמטיקה

תחום הידע של גיאו-אינפורמטיקה משלב בין טכנולוגיות חדשניות ליצירה, שמירה, עיבוד והצגה של מידע מרחבי לבין הידע הגיאוגרפי והסביבתי. מערכות משולבות של הצגת וכריית נתונים במרחב באמצעות מערכות ממוחשבות, חיישנים ואמצעי תצפית משוכללים הממוקמים על מטוסים ולוויינים הם חוד החנית של תחום זה. תחום זה מתמקד בהתמחות בנושאי מערכות מידע גיאוגרפיות (ממ"ג -  GIS) וחישה מרחוק (Remote sensing). הלימודים בתחום זה מיושמים למגוון תחומי הגיאוגרפיה ומכשירים את התלמיד לעסוק במקצועות אלו עם סיום לימודיו. הידע שתלמדו בתחום זה יאפשר לכם לבנות מערכות מידע גיאוגרפיות (ממ"ג) ומערכות חישה מרחוק – כישורים המבוקשים מאוד בחברות פרטיות העוסקות בניווט ומיפוי – כמו וייז או גוגל, המציעה לגולשים את גוגל ארת' (Earth)- וכן במערכות ציבוריות (עירוניות וממשלתיות) וביטחוניות.

 

אקלים ומשאבי מים וקרקע

בתחום זה נכללים מגוון היבטים הקשורים באקלים ובמשאבי מים וקרקע. תחום הסביבה הפיזית מציע התמקדות ב (א) אקלים וסביבה: קלימטולוגיה סינופטית ורגיונאלית, קלימטולוגיה אורבנית, קלימטולוגיה יישומית ותכנון תואם אקלים; (ב) גאו-הידרולוגיה - משאבי מים וקרקע וזיקתם לסביבת האדם. ניתן להתמקד באחד משני התחומים או בשילובם עם תחומי ידע אחרים בגיאוגרפיה. בוגרי תחום זה יכולים להשתלב בעבודה בתחומי יעוץ סביבתי, תכנון תואם אקלים ובהיבטים אקלימיים-יישומיים, וכן בתחומי שימור מקורות מים ואיכות הסביבה.

כאן תוכלו לחקור כיצד פעילות האדם גורמת לשינוי אקלימי ואיך שינוי אקלימי משנה את מזג האוויר. איך יכול להיות שהתחממות כדור הארץ תגרום דווקא לגלי קור קיצוניים?; ואת מקור החיים שלנו, המים – כיצד הם נעים במרחב ומעצבים את הנוף שלנו, מה קורה למים בערים, מהי איכותם? והאם באמת חסר מים בעולם ובישראל?

 

לימודי עיר, סביבה ותכנון

תחום זה מציע לסטודנט אפשרויות של לימוד והתנסות במגוון הגורמים המעצבים את העיר והסביבה על בסיס הגורמים הפיסיים ויישומם לתכנון. תחום זה מציע לסטודנט אפשרויות הכשרה והתנסות ביישום ובמחקר בנושאים אלה: תכנון מרחבי וסביבתי ברמת העיר והאזור, קיימות האדם וזכויות אדם בתכנון, האדם במרחב החברתי-תרבותי בעיר, עיצוב עירוני, תכנון תחבורה, גיאוגרפיה היסטורית סביבתית ויישומי מידע גאוגרפי בתכנון.

הלימודים בנושאי עיר, סביבה ותכנון יאפשרו לכם לבדוק שאלות כמו מהי מידת ההשפעה של מערכת התחבורה על צורת ועיצוב הערים; על השטחים הירוקים ועל מדיניות הבנייה בהן; איך נבנית תרבות עירונית, ומדוע היא משתנה בין עיר לעיר; כיצד משפיעה הגיאוגרפיה על המבנה של העיר – וכיצד העיר משנה את סביבתה; ומהם ההקשרים ההיסטוריים והמדיניים שבהם מתקיימות ערים ותיקות, כמו גם חדשות. וכמובן, מהן ערים חכמות או מה הופך עיר להיות חכמה. הלימודים בתחום זה מכשירים את הסטודנטים להשתלב עם תום הלימודים במשרות בתחומי הסביבה, התכנון ובממשל המקומי והלאומי.

תכנית מצטיינים

החוג מציע מסלול לימודים לתלמידים מצטיינים החל מהשנה השנייה ללימודים בחוג, במסלול החד חוגי או הדו חוגי. לתוכנית מתקבלים סטודנטים בעלי ממוצע ציונים 90 ומעלה ולאחר סיום השנה הראשונה ולאחר ראיון קבלה. תלמידים במסלול זה ישתלבו במחקר באחת ממעבדות החוג בהנחיית אחד מחברי הסגל, וזאת בהתאם לתחום התעניינותם. המסלול מתאים במיוחד לסטודנטים הרואים עצמם ממשיכים לתואר שני במסלול מחקרי.

למתכננים קדימה

לימודי התואר הראשון בחוג מאפשרים מעבר חלק והשתלבות מהירה בתואר השני אך מותנים בעמידה בתנאי הקבלה ללימודי תואר שני.

לכל אחד מהתחומים בתואר הראשון קיימת אפשרות ללימודי המשך ממוקדים יותר במסגרת התואר השני ובעיקר במסלול המחקרי (עם תיזה).

 

מלגות

בדיקת זכאות למענק הצטיינות על פי ציון התאמה»

 

 

קבלה ללימודי גיאוגרפיה וסביבת האדם ללא פסיכומטרי

לייעוץ ולפרטים נוספים

ייעוץ אקדמי: דר' אלכדנדרה צ'ודנובסקי
מזכירות החוג: ענת זיסקינד
בניין יד אבנר, חדר 214
03-6409896, 03-6423619
מזכירות סטודנטים: קרן בן ציון
ימי קבלה:
א', ב', ד', 13:00-930; ג' 15:00-10:00
בניין יד אבנר, חדר 214
03-6409896, 03-6423619
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive