הנדסה ביו-רפואית תואר ראשון

הנדסה ביו-רפואית תואר ראשון

מכשירים מהנדסים ביו-רפואיים איכותיים למגוון תחומי תעסוקה
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מבנה התכנית
  • בחינות סיווג מתמטיקה/פיזיקה
  • שנה מתקדמת
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 4
מתכונת לימודים: חד חוגי
סגור לרישום:
תואר ראשון בהנדסה ביו רפואית (0555)

 

התואר המוענק:

B.Sc בהנדסה ביו-רפואית

בואו לשים אצבע על הדופק של הטכנולוגיה

ב-1928, בבית חולים בסידני, אוסטרליה, נולד תינוק ללא דופק. למרבה מזלו של התינוק, באותה עיר ממש פעלו מדענים משני תחומי מדע שונים – רופא ופיזיקאי – שבנו יחד מעין קוצב לב חיצוני, כמה שנים לפני לידת התינוק. הרופאים גירו את ליבו של התינוק בעזרת המכשיר – ולאחר עשר דקות, המשיך הלב לפעול בעצמו, וחייו של היילוד ניצלו. בעשרות השנים הבאות המשיכה הטכנולוגיה של קוצבי הלב להתפתח, כשהיא משלבת בין הנדסת חשמל, ביולוגיה, פיזיקה ורפואה, כדי להציל רבבות בני אדם ממוות.

 

גם טכנולוגיית ההדמייה באולטרסאונד, המאפשרת לבחון איברים שונים וכן עוברים ברחם אמם ולזהות מומים ובעיות שונות, הומצאה בזכות שיתוף פעולה מדעי ופורה בין קרדיולוג וסטודנט מהמחלקה לפיזיקה גרעינית, שניהם מאוניברסיטת לונד בשבדיה, שב-1953 היו הראשונים להשתמש בתדרים על-קוליים כדי לסרוק איברים שונים בגוף האדם.

 

תחום ההנדסה הביו-רפואית המשיך להתפתח מאז, ובעשור האחרון בקצב מהיר במיוחד. המחקר והפיתוח הביו-הנדסי הנעשה באוניברסיטאות ובשילוב עם התעשייה הביא את התחום לבגרות מדעית ותעשייתית, ומאפשר לנו כיום לפתח עוד ועוד טכנולוגיות יישומיות בעזרת תעשיית ההייטק הביו-רפואית. טכנולוגיות אלה מאפשרות זיהוי מוקדם של מחלות, תוך שימוש באמצעים בלתי פולשניים ככל האפשר; טיפול מתקדם בטכנולוגיות חדשות; שיקום הנעזר בגישות חדשניות פורצות דרך; העברה של מידע רפואי, הכולל מדידות של אותות פיזיולוגיים ותמונות רפואיות, ברשתות תקשורת ודרך האינטרנט; מתן ייעוץ וטיפול רפואי מרחוק; וכן שיפור בנגישות של החולים למידע הרפואי שלהם, ופריצת דרך באפשרות להמשך טיפול ומעקב בביתו של החולה, במקום בבית החולים.

 

כתוצאה מכך, תוחלת החיים עולה ומספר האנשים שיחיו עד גיל מבוגר עם מחלה כל שהיא יגדל דבר שיחייב יותר מהנדסים שיפתחו מערכות תומכות או מצילות חיים. וככל שמספר היישומים הטכנולוגיים גדל – עולה גם הדרישה למהנדסים ביו-רפואיים, בישראל ובעולם כולו. ישראל היא מעצמה בולטת בתחום המכשור הביו-רפואי: פיליפס, ענקית האלקטרוניקה העולמית, הקימה בחיפה מרכז פיתוח וייצור למערכות סי.טי להדמיה רפואית; גיוון אימג'ינג, חברה ישראלית שמשרדיה ביקנעם, מפתחת גלולה המאפשרת לצלם את מערכת העיכול מבפנים; מדינול, חברה ישראלית נוספת, פיתחה וייצרה תומכנים (סטנטים), המושתלים בתוך כלי דם ושומרים על יציבותם; ועוד חברות וסטארטאפים רבים עוסקים בתחום.

 

לימודי הנדסה ביו-רפואית באוניברסיטת תל אביב יאפשרו לכם לקחת חלק פעיל בהזנקתו של הענף קדימה, בתכנון עתידי של המכשור הרפואי. הרפואה המודרנית מתבססת על טכנולוגיה מתקדמת, ובכל תחום שתבחרו, תשתמשו לעתים קרובות באמצעי דימות, מדידה, אנליזה, תקשורת והבנה וטיפול במידע רפואי. במסגרת הלימודים לתואר ראשון בהנדסה ביו-רפואית, תוכלו ללמוד אשכול קורסים ייחודי בישראל, שיאפשר לכם להתקבל למסלול הארבע-שנתי של הפקולטה לרפואה.

בעקבות המכשירים שעוד לא פיתחנו - בלימודי הנדסה ביו-רפואית באוניברסיטת תל-אביב

להיות מהנדס ביו-רפואי:

מטרת התכנית ללימודי הנדסה ביו רפואית היא להכשיר מהנדסים ביו-רפואיים למחקר ופיתוח בתעשייה, באקדמיה ובארגוני הבריאות. הודות לאופיו של המקצוע, המשלב ידע מתחומים רבים כדי לפתח מכשור חדיש, בתכנית ייחודית זו תזכו בהכשרה רחבה בקורסי יסוד במדעי ההנדסה, בביולוגיה, כימיה ופיזיקה; ובהכשרה בסיסית בהנדסה ביו-רפואית, באמצעות קורסי יסוד וקורסים מתקדמים ורלוונטיים. כחלק מתכנית הלימודים, תשתתפו בפרויקטים בתעשייה, במעבדות המחקר במחלקה. כבוגרי התכנית, תקבלו תואר ראשון בהנדסה ביו-רפואית B.Sc..

 

מקצועות הלימוד מקיפים תחומים שונים של ההנדסה הביו-רפואית, ובהם:

אותות ומערכות ברפואה: אבחון רפואי מתבסס במידה רבה על אנליזה של מדידות של אותות פיזיולוגיים. בחוג תלמדו על שיטות מכשור, שיטות רכישה של אותות פיזיולוגים ודימות רפואי, עיבוד אותות ותמונות רפואיות, מערכות ביו-אופטיות ושימושי לייזר ברפואה.

 

ביו-מכניקה, הנדסת רקמות וביו-חומרים: מערכות פיזיולוגיות מתפקדות לפי חוקים הנדסיים המבוססים על מכניקת המוצקים, מכניקת הזורמים ומעבר חום ומסה. תלמדו שיטות ליישום תורות הנדסיות אלו לחקר מערכות הגוף ולתכנון תחליפים הנדסיים למערכות ולאברים כושלים. הנדסת רקמות עוסקת בפיתוח של חומרים ומבנים חדשים המשלבים בתוכם תאים ורקמות המיועדים להחלפת רקמות ביולוגיות ואברים שכשלו. כמו כן, תלמדו להבין תהליכי ריפוי של הגוף וכיצד אפשר לשפר אותם. עוד תלמדו שיטות לפיתוח חומרים ומבנים אלה, ולתכנון משתלים מלאכותיים המאפשרים גם שחרור מבוקר של תרופות.

 

 

לייעוץ ולפרטים נוספים

מזכירות סטודנטים: ורד דבורי
03-6408489
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>