לימודי היסטוריה של המזרח התיכון וסוציולוגיה אנתרופולוגיה עם הדגש בלימודי הסביבה

לימודי היסטוריה של המזרח התיכון וסוציולוגיה אנתרופולוגיה עם הדגש בלימודי הסביבה

משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
שנות לימוד: 3
מתכונת לימודים: משולבת
סגור לרישום:
לימודי היסטוריה של המזרח התיכון וסוציולוגיה אנתרופולוגיה עם הדגש בלימודי הסביבה (0914)

 

 

תיבת פנדורה של המזרח התיכון

הידעתם? עד המאה השביעית לספירה, נחשב המזרח התיכון חלק מאירופה. בישראל, סוריה ומצרים שלטו הנצרות והתרבות היוונית, ממש כמו בארצות אירופה. המזרח התיכון כחלק נפרד של העולם הומצא, למעשה, בשנת 634 – אז יצאו מאמיניו של מוחמד מהעיר מדינה למסע כיבושים, והשליטו את האסלאם ברוב האזור. כך נהפך המזרח התיכון למקום מושבה של הדת החדשה, בעוד הנצרות הצטמצמה לשטחי אירופה. בהמשך, ניסו הנוצרים להשיב לעצמם את ארץ הקודש וסביבותיה, במסעות הצלב, אך נסוגו לאחר כמאתיים שנה.

 

במזרח התיכון יצרו בני האדם לראשונה את התרבות, האמנות, הדת, השפה והכתב. בחלק זה של העולם נולדו מתוך היהדות הנצרות והאסלאם, שהתרחבו לאימפריות חוצות יבשות, ושלכל אחת מהן מיליארדי מאמינים כיום – כ-2.5 מיליארד איש מחזיקים באמונה נוצרית, ויותר מ-1.5 מיליארד הם מוסלמים. תחת השלטון המוסלמי במזרח התיכון ובאפריקה התחזקו המדעים, התרבות והרפואה, והגיעו להישגים שאירופה ראתה רק מאות רבות מאוחר יותר.

 

הקונפליקט בין הדתות, שהחל כבר לפני 2,000 שנה, ממשיך לשנות את פני העולם שלנו. כמה מהמדינות המוסלמיות נפתחות יותר ויותר אל העולם ואזרחיהן צמאים לדמוקרטיה; באחרות, האביב הערבי קצר הימים יצר מערבולת של מהפכות, שפיכות דמים וחוסר יציבות. ארגון דאע"ש מבקש להקים חליפות אסלאמית ברחבי כל העולם – ובמזרח התיכון, ובמיוחד סוריה, תחילה, ומטיל חיתתו על האזור ועל העולם כולם.

 

המתחים והמלחמות במזרח התיכון מטלטלים את העולם כולו, בשאלות של טרור ושליטה על מקורות אנרגיה; רוסיה וארה"ב מתחרות על שליטה והשפעה באזור; ואילו הפליטים שזורמים מאזור סוריה אל אירופה מצטרפים למיליוני טורקים, לבנונים, סורים ואחרים שעקרו ממולדתם כבר לפני עשרות שנים לצרפת, גרמניה, בריטניה ומדינות אחרות, ושינו את הדמוגרפיה שלהן, תוך השפעה מהותית על החברה והפוליטיקה המקומית.

ההיבט ההיסטורי של איכות הסביבה

אם אתם מבקשים לגלות את הקשרים השונים והמגוונים שבין ההיסטוריה של המזרח התיכון להשפעה הרבה שלו על העולם כיום; אם אתם מתעניינים באקולוגיה המקומית ובגורמים שמשפיעים עליה; אם אתם רוצים להבין כיצד אירועים היסטוריים כמו נפילת האימפריה העות'מאנית או מסעי הצלב עיצבו את החברה של ימינו; ולחקור את הפוליטיקה האזורית, המקומית ואפילו השבטית של הזרמים הרבים המאכלסים את המדינות השכנות – הצטרפו לתכנית ללימודי היסטוריה של המזרח התיכון וסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, בדגש על הסביבה.

 

כסטודנטים בתכנית המשולבת, תשתמשו בשיטות ממגוון תחומים כדי לחקור את הקשר שבין ההיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה לבין מדעי החברה וסוגיות סביבתיות מזוויות רבות ומעמיקות. כך תוכלו לשלב ידע אקדמי רב ומעמיק בהיסטוריה ובמדעי החברה, עם פיתוח חשיבה סביבתית-מעשית. התכנית כוללת קורסים בהיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה וכן בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, וכן קורסים בנושאי אקולוגיה וסביבה. הלימודים יכשירו אתכם להיות היסטוריונים של המזרח התיכון שהם גם סוציולוגים ואנתרופולוגים, בעלי ראייה מערכתית רחבה והבנה בענייני הסביבה.  

 

הידע שתרכשו בתכנית ללימודי היסטוריה של המזרח התיכון וסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, בדגש על הסביבה, יאפשר לכם להשתלב ולהשפיע במגזר הציבורי והעסקי בכל הקשור לבעיות הבוערות של תחומי הסביבה. התואר יפתח לכם דלתות בעולם האקדמי, שבו נושא ההיסטוריה הסביבתית נמצא בתנופה משמעותית, וכן בארגוני המגזר השלישי, בארגונים תעשייתיים העוסקים בפיתוח מקומי ואזורי ובקיימות עירונית, בגופי רגולציה העוסקים בתחום הסביבתי בישראל ובחו"ל ובשירות הממשלתי.  

לייעוץ ולפרטים נוספים

יועץ אקדמי: ד"ר דניאל מישורי
ימי קבלה:
בתיאום מראש
036407409
מרכז תכניות תואר ראשון: לירון אלג'ם
036407245
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive