מדע והנדסה של חומרים ובכימיה תואר ראשון כפול

מדע והנדסה של חומרים ובכימיה תואר ראשון כפול

הכשרה המקנה לבוגרים יתרון יחסי הן במו"פ והן בתעשייה, ומביאה לידי ביטוי את המגמה בעולם לרב-תחומיות
משוייך ל:
  • אודות
  • איך מתקבלים?
  • לוח זמנים
  • מבנה התכנית
  • בחינות סיווג במתמטיקה/פיזיקה
  • שנה מתקדמת
כרטיס ביקור
שנות לימוד: 4-4.5
סגור לרישום:
תואר ראשון כפול במדע והנדסה של חומרים ובכימיה (0581 מסלול 0351)

 

התואר המוענק:

B.Sc  במדע והנדסה של חומרים ו- B.Sc בכימיה

 

 

בואו להציל את הטיטאניק

הידעתם? חללית החוזרת ממסעה אל כדור הארץ חודרת אל האטמוספירה בקצב כה מהיר, עד שחלקה החיצוני מתחמם לטמפרטורה של 1,260 מעלות. מעבורות חלל, שאמורות לבצע כמה מסעות, מצופות באריחים קרמיים מיוחדים שמאפשרים להן להיכנס שוב ושוב לאטמוספירה בלי להיפגע – ובלי לסכן את צורתן. את חשיבות החומר שממנו נבנות מעבורות וספינות חלל הבין העולם כולו ב-1986, כשמעבורת החלל צ'לנג'ר התפוצצה דקות ספורות אחרי ההמראה: בתחקיר התברר כי הקור העז שהיה באתר השיגור באותו יום פגע בגמישותם של אטמי המעבורת, ואלה אפשרו לגז לוהט לדלוף – ולפוצץ את המעבורת כולה.

 

הטיטאניק טבעה באפריל 1912, לאחר שהתנגשה בקרחון ענק – כולם יודעים זאת. אך מדוע ספינה כה גדולה שקעה למצולות בתוך פחות משלוש שעות, כשהיא לוקחת איתה 1,500 נוסעים? רק 73 שנה לאחר הטביעה, ב-1985, נמצאו שרידיה בתחתית האוקיינוס, ונלקחו מהן דגימות לבדיקה. במעבדה הבינו החוקרים כי סוג הפלדה ששימש לבניית הטיטאניק הופך לפריך בטמפרטורות נמוכות, כמו אלה השוררות במי האוקיינוס. כך, הסדקים שיצרה ההתנגשות בקרחון התרחבו במהירות רבה, עד שהטביעו את הספינה כולה.

 

הנדסת חומרים עוסקת במחקר, תכנון, פיתוח וייצור של חומרים חדישים ועמידים – שימנעו תאונות כמו אלה שהיו בעבר, אך גם יקדמו את האנושות למחוזות שאיש לא חלם עליהם. בעזרת חומרים קלים אך עמידים לא פחות מעצמות אנושיות, ושאינם יוצרים גירוי ואלרגיה, נוכל ליצור איברים מלאכותיים שיתחברו בקלות לגוף האדם; חומרים גמישים יותר שמאפשרים מעבר של מולקולות יוכלו לשמש רקמות פנימיות; חידושים בטכנולוגיית ייצור הבטון יוכלו להפוך אותו לדק יותר ועמיד יותר, ואפילו שקוף; והנדסה מתוחכמת תייצר גם מסך מחשב מנייר, או רכבות שמרחפות מעל הפסים.

 

אם יש לכם ראש של מהנדס, אבל אתם גם רוצים להמציא חומרים חדשים שיובילו את המהפכות הטכנולוגיות הבאות – הצטרפו לתכנית לתואר ראשון במדע והנדסה של חומרים ותואר ראשון בכימיה. כאן תקבלו הכשרה רב-תחומית, עם מגוון קורסי מעבדות בפקולטה להנדסה, בבית-הספר לכימיה ובמרכז וולפסון לחקר חומרים. המקצוע משלב מדעים מדויקים (מתמטיקה, כימיה, פיזיקה) עם הנדסה (בעיקר – מכנית, כימית וחשמל), ולעתים גם ביולוגיה. בזכות הכשרה מקיפה זו, עם תום הלימודים, ייפתחו בפניכם הדלתות למשרות מאתגרות ומתגמלות בחברות הייטק וביוטק, בחברות תעשייה, חברות ביטחוניות ועוד.

 

להכיר את התעשייה כבר במהלך הלימודים

בשנתיים הראשונות של התכנית ללימודי מדע והנדסה של חומרים, יתמקדו הלימודים בקורסי כימיה, מתמטיקה ופיזיקה ובקורסי בסיס בהנדסה. בשנים השלישית והרביעית הדגש הוא על קורסים במדע והנדסה של חומרים ובכימיה. במטרה לאפשר לכם להשתלב בהצלחה גם במו"פ בתחומי הכימיה, הן באקדמיה והן בתעשייה, התכנית כוללת את כל קורסי החובה (מתחום הכימיה) בתכנית הלימודים הרגילה בבית-הספר לכימיה.

 

בסמסטר התשיעי מבצעים הסטודנטים פרויקט גמר בהנחיית חברי סגל מהמחלקה למדע והנדסה של חומרים ו/או מבית-הספר לכימיה. בזכות פרויקט זה, תוכלו להעמיק את הידע שלכם בתחום המעניין אתכם במיוחד, תוך שימוש בשיטות מחקר מתקדמות ותרגול חשיבה יצירתית, יזמות ועבודה עצמאית. בפרויקט זה אפשרי, ואפילו מומלץ, לפעול בשיתוף פעולה עם התעשייה (כולל ביצוע הפרויקט בה, בהנחיה משותפת עם נציג מטעמה). במהלך הלימודים תוכלו להשתמש במעבדות המתקדמות של המגמה, המצוידות במכשור חדיש. כמו כן, יוצמד לכל סטודנט חונך אישי מקרב חברי הסגל, שילווה אותו עד סיום התואר.

* הענקת תואר מותנית באישור המל"ג

מלגות

לבדיקת זכאות למענק הצטיינות »

 

סטודנטים מספרים איך זה ללמוד באוניברסיטת תל אביב!

 

קרן מזרחי

הנדסת חומרים וכימיה

היא עדיין לא יודעת איפה תהיה בעוד חמש שנים, אבל בינתיים תוכלו למצוא אותה בבית השני שלה – המעבדה לכימיה. הכירו את קרן. לפרטים >>

 

 

 

לייעוץ ולפרטים נוספים

ייעוץ אקדמי לענייני לימודים: פרופ' עמית כהן
מזכירת סטודנטים: לימור גנץ בן משה
036407037
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>